Geçtiğimiz günlerde hayli ilginç ve anlamlı bir projeyle karşılaştım. The Noun Project ortak bir işaret dili yaratmanın uygulanabilirliğine ve önemine vurgu yapıyor. Mottoları “her kültürden farklı insanların kolayca algılayabileceği semboller sunmak”

Gerçekten, geliştirilip küresel bir standarda dönüştürüldüğünde kullanımı kolaylaştırmak adına ne kadar faydalı olabileceğini bir düşünün.

İlginç bir ayrıntı ise şu; The Noun Project'in arkasındaki beyinler finansal desteği açık bir yolla, Kickstarter kullanarak takipçilerinden toplamaya çalışıyorlar. Şimdiye kadar $1.500 olarak belirledikleri miktarın 2 katından daha fazla yani $3.511 (daha ben bu yazıyı yazarken $4.500'e ulaşmışlardı…) gibi bir finansal destek toplamışlar. $30'dan fazla yardım yapan takipçilerine ise özel birer t-shirt hediye ediyorlarmış. Öncelikle yaklaşımlarının basitliği ve amaçlarının netliği için tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum.

The Noun Project ve büyüme şekli bana sevgili Umair Haque'ın Finance 2.0 manifestosunu hatırlattı. Vakitiniz olduğunda mutlaka göz gezdirmenizi öneririm.

Ortak semboller kullanma fikri yalnızca bir fantazi değil bilimsel dayanakları olan bir gereklilik.

Bu konu üzerine yapılan onlarca farklı bilimsel araştırma mevcut. Bu bilimsel yaklaşımlardan bir tanesi ise bu gerekliliği son yılların çok popüler bir başlığıyla anlatmış: Mobil Telefonlar.

Bu çalışma Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsünden Ji Hye Kim ve Kun Pyo Lee 'den gelmiş. Araştırma “Kültürel Farklılıklar ve Mobil Telefonlarda Arayüz Tasarımı” başlığı altında “Soyutlanma Seviyesine Göre Sembol Algılama” konusu üzerine yapılmış.

Amerikalı ve Koreli (Batı ve Doğu) denekler üzerinde yapılan bu araştırma kültürel farklılıklar görsel algıyı direkt etkilese de ortak bir algı yaratmanın mümkün olduğunu ıspatlıyor.

Örneğin batı kültüründe yetişen insanların soyut sembolleri daha çabuk algıladığı anlaşılıyor. Sembollerin gerçek hayattan alınmasının tepki süresini ciddi anlamda kısalttığından söz ediliyor ve araştırma sonunda kültürler arasında bazı algı farklılıkları olsa da farklı kültürden insanların optimum düzeyde faydalanabileceği semboller yaratmanın mümkün olabileceği sonucu doğuyor. Orijinal dökümanı aşağıda bulabilirsiniz.

Son olarak; Bildiğiniz üzere bizler comTalks'ta elimizden geldiğince değişen dünya ve yenilikleriyle ilgili bilgi aktarmaya çalışıyoruz. “Hafta içi her gün bir yazı” hedefiyle çıktığımız yolda bu ikinci haftamız. Gerek sosyal platformlardan gerekse yüz-yüze ekibimize aktardığınız geri-dönüşler sayesinde ekibimizin motivasyonu hiç olmadığı kadar yüksek. Bu desteğe teşekkür ederken, bu hafta comTalks'ta nelere yer verildi birlikte göz gezdirelim;

Ne diyorduk? comTalks'ta gelecek, bugünden.