İlginç bir ihtimal konuşuluyor şu günlerde, henüz resmi ağızlardan bir açıklama gelmiş olmasa da ihtimali bile herkesi düşündürmeye ve çeşitli öngörüler geliştirmeye itiyor.

316 Milyar dolarlık teknoloji devi Apple'ın “Ödeme” alanına da adım atacağı söyleniyor. Bunun ilk adımı işletim sistemlerini uygulamalar ve medya içeriği için bir dijital pazaryerine(app store) bağlamaktı. Apple ödemeleri kullanıcılarının kredi kartıyla yapmalarına olanak sağladı ve çok kısa sürede kimsenin öngöremeyeceği bazı rakamlara ulaştı.

Kısacası Apple, bankalar ve Master Card – Visa gibi dev ödeme networklerini devredışı bırakmayı hesap ediyor. Senaryoda iTunes'un tıpkı PayPal gibi çalışması öngörülüyor. Şirketin dünyanın pek çok yerinde sahip olduğu devasa erişim ve kullanıcı sadakati bu anlamda şu anki pek çok iş ortağı için büyük bir tehdit oluşturuyor.

PayPal dev bir marka, aşağı yukarı 61.000.000 müşteriye hizmet verdiği tahmin ediliyor. Peki ya Apple 160.000.000 iTunes kullanıcısını kendi ödeme metoduyla ödeme yönlendirirse?

Apple muhtemelen iPhone 5 ile birlikte NFC teknolojisi ile telefonlarını dijital cüzdanlara dönüştürecek. Tabi bunun için öncelikle 160.000.000 kullanıcıyı (tıpkı PayPal'ın yaptığı gibi) banka hesaplarını direkt iTunes hesaplarına bağlamaya ikna etmek zorunda. Açıkçası agresif stratejileriyle hiç beklenmezken önce telefon onra tablet pazarında kârlılığıyla fark yaratan bir şirket için bu pekte zor görünmüyor. Yani Apple 2 yıl içerisinde yeni bir American Express olabilir.

Apple'ın 91 günlük çeyrek raporuna binaen oluşturulmuş istatistiklere göre;

  • Apple yıl içinde her saniye 2'den fazla iPhone satıyor. (Saniyede 2.0656 iPhone)
  • Tahminen dünyada saniyede 4 çocuk doğuyor. Bu da her 2 çocuğa 1 iPhone demek oluyor.
  • Apple her dakika 123 iPhone satıyor. (123.931624 iPhone). Bu da saatte 7,435.9 gibi bir rakama tekabül ediyor.

Devin sonraki adımlarını hep birlikte ilgiyle izliyor olacağız. Bu hafta comTalks'u kapatırken iki güzel haber vermek istiyorum;

Birincisi; comTalks'un Facebook Fan Sayfası (http://facebook.com/comTalks) 700 takipçiyi geçti. Siz olmadan bu motivasyonu bulamazdık. Ekip arkadaşlarım adına ilginize sonsuz teşekkürler.

Uygar Boynudelik

İkincisi; Bildiğiniz gibi comTalks'ta “haftaiçi her gün bir yazı” sloganıyla yola çıktık ancak kısa bir süre önce alanındaki bilgisiyle dikkat çeken yeni bir ismi aramıza dahil etmeye karar verdik, sağolsun o da bizi kırmadı ve ekibimize katıldı.

Artık Cumartesi günleri Uygar Boynudelik comTalks'ta bizlerle olacak, hangi konular üzerine yazacağını burada söylemek istemiyorum. Yarın kendiniz görmelisiniz. 🙂

Muhabbetle,

Bu hafta comTalks neler sundu?