100. yazıyı devirdiğimiz comTalks.com‘un istatistiklerinden söz etmek istiyorum. 4 aylık bir zaman diliminde, 5 kişi başladığımız ve 6 kişi olarak devam ettiğimiz bu serüvende geldiğimiz noktayı, ulaştığımız kitleyi rakamlarla açıklamaya çalışacağım.

1 Aralık 2010 – 31 Mart 2011 tarihleri arasında comTalks.com:

11.905 Tekil ziyaretçi – ‘Sadece yazarak’ bu kadar ziyeretçiye ulaşmış olmaktan dolayı çok mutluyuz.

24.984 Sayfa gösterimi – Her ziyaretçimiz ortalama 2.10 sayfa gösterimi yapmış. Ziyaretçilerimiz yazılarımızdan memnun kalmış olacak ki diğer sayfalarımızı da gezmeyi atlamamışlar.

00:03:07 dk Blogumuzda ortalama geçirilen zaman – Bir çok internet sitesine göre çok iyi bir rakam. Ziyaretçilerimizin sitede geçirdikleri vakit, yazılarımızı okuduklarının bir göstergesi. Okunduğumuzu bilmek, tadabileceğimiz en güzel duygu.

– Ziyaretçilerimizin %50’si sosyal ağlardan ve bloglardan, %30 arama motorlarından ve kalan %20 ise direkt olarak comTalks.com’a giren kişilerden oluşuyor. Blogumuzu rastgele arama sonucu gelen kişilerden çok aktif internet kullanıcıların takip ediyor olması mutluluk verici. Hedef kitlemize ulaştığımızın bir göstergesi olarak algılıyoruz.

– Ziyaretçilerimizin çok büyük çoğunluğu Türkiye’den gelmiş olsada diğer 57 ülkeden gelen ziyaretçiler bizi şaşırtan durumlardan biri.

Blogumuzun ziyaretçi profili kabaca bu şekilde. En çok ziyaret aldığımız tarayıcının Chrome olması, mobil ziyaretçilerimizin iPhone’dan çok iPad kullanıcısı olması değerli veriler fakat daha büyük kitlelere ulaştığımız zaman sektör açısından önemli olabilecek veriler.

Ziyaretçi istatistiklerimizi paylaştıktan sonra çok daha önemli olan, sosyal ağlardaki istatistiklerimizden söz etmek istiyorum. Çünkü, efektif kullanıldığı zaman olağan üstü büyük bir etkisi bulunan sosyal ağları iyi kullanmamız, takipçilerimizi bir çatı altında toplamamız ve dilediğimiz zaman onlara ulaşabilmemiz adına çok büyük bir önem taşıyor.

En değerli sosyal ağ tahmin ettiğiniz gibi Facebook. Her ne kadar geride bıraktığımız 4 aylık sürede içerik bakımından katmadeğer sağlamasak da şu anda Facebook.com/comTalks sayfamızın 1.109 takipçisi bulunuyor. Blogumuzun bilinirliği arttıkça takipçi sayımızın da artacağına eminiz. Önümüzdeki günlerde Facebook sayfamızda blog yazılarımıza ek olarak, takip ettiğimiz, değerli bulduğumuz ve takipçilerimizin işine yarayacağını düşündüğümüz paylaşımlarımıza da yer vereceğimizi belirtmek isterim. Bunun dışında 91 RSS takipçimiz ve 73 twitter takipçimiz bulunuyor. Bu alanlarda da takipçi sayımızı attırmak için çalışmalara başlıyoruz.

100 yazıyı geçmiş olmanın heyecanı ile bu rakamları sizlerle paylaşmak istedim. Önümüzde daha önemli bir süreç bulunuyor. Havaların güzelleşmesi ile beraber asıl hedefimiz olan comTalks buluşmalarını gerçekleştirebileceğiz. Yemekler, seminerler, paneller ve en güzeli de yapacağımız kahve buluşmalarımız ile dostluğumuzu daha da pekiştireceğiz.

Önümüzdeki haftalarda, sektörün yetiştirdiği değerli kişilerle yapacağımız röportajları sıklaştırmayı planladığımızı da ekleyerek yazıyı sonlandırıyorum. Daha nice yazılarda beraber olabilmek dileğiyle.