Türkiye internet dünyası olarak henüz sektörleşememiş küçük ekosistemimiz sürekli dıştan müdahalelerle zor durumda bırakıldı. Para kaybetmesi ve küçülmesi sağlandı. Anlayışsız hukuki yaptırımlar dev projeleri “tedbir” diyerek aylarca kapattı, birden yasaklı site olan bu projeler trafiklerini kaybettikleri gibi açıldıktan sonra bile en az bir yıl markalara ve müşterilerine karşı itibarlarını yeniden düzeltmeye çalıştılar, görünüşe göre daha da çalışacaklar.

Özenle uzak illerimizden açılan davalar bu küçük ekosistemin çalışanlarını, girişimcilerini ve yatırımcılarını çok zor durumda bıraktı. Hatta belki bir çoğunu batırdı.

Açıkça hukuk sistemimiz, gerçek işletmelerle sanal projeleri karıştırıyor. Evet sanal projeler gerçek işletmeler olabilir fakat dinamikleri farklıdır. Tek güçleri trafikleri olan ve hayatta oldukları sürece değerli olan bu işletmeler “üç ay bakacağız durum ne” diyerek kapatılamaz, durdurulamaz. Eğer üç ay kapatmayı düşünüyorsanız sonra hiç açmayın zaten. Zira tüm değerini kaybetti işletme. Kullanıcıları hemen alternatiflere dağıldığı ve şayet reklamla yaşıyorsa markalara karşı itibarı ciddi anlamda zedelendi.

Bana göre son birkaç yıldır yaşadığımız tüm bu diyaloglar tek bir şeye işaret ediyor; Türkiye’nin hiç geç kalmadan bu yükü Ulaştırma Bakanlığımız’dan almak suretiyle yeni bir “Bilgi ve İletişim Bakanlığı” oluşturması ve bu alanda ehil bir isimle kabinede temsil sağlaması gerekiyor.

Bu ileride dinamo olması kaçınılmaz olan bu sektörcüğü doğru anlamak, doğru iletişim kurmak, doğru denetlemek ve doğru vergilendirebilmek için çok çok önemli. Bir devlet kurumu bir liste yayınlayıp “bu siteleri kapatın” dediğinde çok normal olarak halk nazarında tek suçlu yine siyasiler oluyor. Öyleyse siyasiler kanayan yaralarına kalıcı bir çözüm bulmalı ve bunu çok geç kalmadan açıklamalılar.

Açık Veri – Federal Yapılara Erişim

Bizim birşeyleri kapatıp gizlemeye çalıştığımız bu günlerde Amerikan hükumeti yeni bir adım attı. Bu yeni adımla Obama hükumeti devlete ait tüm yapıları listeledi ve internette interaktif bir harita ile yayınladı. Yayınla birlikte halklarına;

Tüm devlet yapılarımız bunlar ve biz bunları sizin vergilerinizle finanse ediyoruz. Kullanılmadığını düşündüğünüz binaları sizin yardımınızla elden çıkarmak istiyoruz. Bu sayede 20 milyar dolar paramızı sokağa atmamış olacağız.

Bana göre bu ve benzer kullanımlar Türk hükumeti tarafından dikkatle analiz edilmeli ve model olarak alınmalı. Ancak bu sayede internet yayıncıları ve internet dünyasının profesyonelleri birer muhalif değil destekçi olabilir.

Arkadaşlarımın bu hafta sunduğu içeriğin kısa bir listesiyle haftayı tamamlıyorum. Hepinize iyi haftasonları dilerim.