Google + Projesi, web üzerinden paylaşımın gerçek hayattaki gibi olmasını sağlar. Google’ın yeni sosyal medya aracı G+,  sizi bu cümleyle karşılıyor…

Çoğumuz gibi ben de bir Google fan’ı olarak Google’a karşı olumlu önyargılıyım. Buzz gibi başarısız denemeleri bile çok iyi değerlendirdiklerine eminim bu yeni sosyal gadget’i yaparken.

Daha önceden Gmail hesabınız varsa G+’ı da doğrudan kullanabileceğinizi düşünüyorum. Gmail içerisinde bir profil doldurduysanız, fotoğraf eklediyseniz aynen karşınızda. Aslında gayet Facebook benzeri bir yapı ile karşı karşıyayız. Ama her zamanki Google’ın temiz “clean” tasarımı ve kullanıcı dostu özellikleri sayesinde ilk kullanımlarda bende keyifli bir etki bıraktığını eklemeliyim.

G+’a gayet temel işlevleri koymuşlar, yenilikler ekleyerek başlamışlar, eminim yakında başka işlevler de eklenecektir.

Circles
Bağlantılarınızı kategorileştirme ya da başka bir deyişle arkadaşlarınız gruplandırma imkanı.  Evet, Facebook’ta da vardı. Ama burada birkaç farklılık var. Öncelikle kullanımı çok daha kolay. Ayrıca grupların içerisinde yeni gruplandırmalar yapabiliyorsunuz. Ve ayrıca bir kişi birden fazla grubun içerisinde yer alabiliyor. Dolayısıyla 3 tane daha “+” sunuyor Google Plus…

Not: Sonradan bir daha uğraşmamak için daha başlarken Circles’a arkadaş eklerken grupları oluşturup ona göre “adam seçmek” mantıklı bence.

Sparks
Google Plus’ın içerisindeki StumbleUpon gibi tanımlanabilir. Seçtiğiniz, eklediğiniz alanlar ile ilgili site, resim, metin gibi içeriklerin güncel güncel sosyal ağınıza gelmesi sağlanıyor. Filtrelemede Google uzmanlığıyla.

Photos
Hemen hemen Facebook foto albüm mantığı ile çalışan bu bölümde yine paylaşımlarda Circles seçimlerinizi yapabileceğinizi hatırlatırım. Ayrıca fotonuzu tag’lerken seçim alanınızı uzatıp kısaltabiliyor, Facebook’un “kafa boyutu” standartlaştırmasından da kurtuluyorsunuz. .

Hangouts
Aynı anda birden fazla kişi ile de görüşebileceğiniz video ile sohbet gereci. Bir süre önce eşimden ailemden uzakta geçirdiğim 1 yıl boyunca, gtalk video sohbeti kullanmış birisi olarak bu vesileyle Google’a teşekkürü bir borç bilir, video konferans fikri için de tebrik ederim.

Google Plus içerisinde dolaşırken, üst menüde gmail hesabınıza “bir tık” kadar yakın olduğunuzu, hemen solda gtalk arkadaşlarınızın yeşilli kırmızılı dizili olduğunu, kendinizi gmail sayfasındaki gibi güvende hissettiğinizi eklemeliyim, mobil eklentisinindeki birkaç numaraya da değinmeden önce.

Huddle
Cep telefonunuzla aynı anda birden fazla kişiyle sohbet edebilme imkanı.

Instant Upload
Çekilen fotoğrafları telefonunuzun içerisindeki bir takım protokollerle zaman kaybetmeden “şak” diye paylaşma olanağı numarası.

Buzz güzeldi ama tutmadı, Plus daha güzel görünüyor. Google Plus “Project”in yolu açık olsun, iyi bir hafta dilerim.