Bugün sizlerle Dieter Rams‘ın iyi tasarım tezini paylaşmak istiyorum.

İyi tasarım:

  1. Yenilikçidir – Rams, teknolojinin yenilikçi tasarımlar için her zaman yeni fırsatlar sunduğunu belirtiyor. Aynı zamanda yenilikçi tasarımın, yenilikçi teknoloji ile birbirine bağlı olarak geliştiğini belirten Rams, bunları ayrılmaz ikili olarak vurguluyor.
  2. Ürünü kullanışlı hale getirir – Bir ürün kullanılmak için alınır. Ürün tüketicinin kriterlerini sağlamakla kalmayıp, psikolojik ve estetik olarakda kullanıcıya sunulmalıdır.
  3. Estetikdir – Sadece iyi kurgulanmış nesneler güzel olabilir. Bir ürünün estetik kalitesi ürünün kullanılabilirliğine bağlıdır. Tasarlanan ürünler kullanıcı üzerinde iyi bir etki yaratması gerekir.
  4. Ürünü anlatır – Yani ürünün yapısını açıklar, kullanıcıya ilk gördüğü anda neler hissetmesi gerektiğini anlatır. Daha da iyisi kendi kendini anlatır.
  5. Göze batmaz – Ürünler ve tasarımları her zaman ölçülü olmaladır çünkü, bu ürünler ne dekoratif obje ne de bir sanat eseridir.
  6. Dürüstdür – Dürüst bir tasarım ürünü gerçekten daha güçlü veya yenilikçi olarak göstermemelidir. Kullanıcıya etkisi ile, kullanıcının tepkisi eşit olmalıdır.
  7. Uzun ömürlüdür – Tasarım, ne bir moda ürünü gibi geçici, nede bir antika kadar eski görünümlü olmalıdır. Modanın aksine üzerinden uzun yıllar geçse bile kullanılabilirliğini yitirmemelidir.
  8. Son ayrıntısına kadar eksiksiz olmalıdır – Tasarım ile ürünün detayları kullanıcıya hissettirilmeli, kullanıcı üründeki en ince detayı bile farkedebilmeli.
  9. Çevre dostudur – İyi bir tasarım, ürünün yaşam döngüsü boyunca, doğal kaynak, fiziksel ve görüntü kirliliğini en aza indirmek çevrenin korunmasına önemli bir katkı sağlamalıdır.