Yaklaşık 1.5 aydır devam ettirdiğimiz ve sırasıyla Napster, ICQ, Netscape, WinZip ve Myspace’i işlediğimiz yazı dizimiz “Bir Zamanlar Popülerdik”te bu hafta ünlü cep telefonu üreticisi Nokia’dan bahsedeceğim.

Nokia’nın geçmişine kısaca bir göz attığımzda; firma kökeninin 19. yüzyılın ortalarına dayandığı görülmekte ancak elektronik alanında ise ilk çalışmaların 20. yüzyılın ortalarına denk geldiğini söyleyebiliriz. 1962’de nükleer santraller için dalgaboyu analiz cihazı üreten Nokia; 1963’de ise askeri alanlarda haberleşmeyi sağlamak için telsiz geliştirdi. Daha sonra televizyon, bilgisayar ekipmanları, dedektör gibi cihazlara da el atan Nokia; asıl atılımını telekomünikasyonda yaptı.

Bu alanda ilk olarak 1979’da Mobira Oy’u üreten Nokia; ardından Mobira Talkman ve Mobira Cityman’ı da üretti. Ardından GSM -Global System for Mobile communications- destekli cihazlara ağırlık veren Nokia; 1991’de dönemin Finlandiya başbaşkanı Harri Holkeri’nin GSM ile gerçekleştirilen ilk telefon görüşmesinde kullanıldı. Bu kırılma anının ardından Nokia; telekomünikasyonda devrim yaratacak cihaz ve teknolojilerini birbiri ardına piyasaya sürdü.

Bunların başında gelen ilk taşınabilir GSM cihazı özelliğine sahip 1011 modelini 1992’de telekomünikasyon dünyasına sundu. 1994’te meşhur “Nokia Tune” melodisini barındıran 2100’ı üreten Nokia; aynı yıl uydu üzerinden ilk telefon aramasını gerçekleştirdi.   Girişimler bunlarla da sınırlı kalmadı: 1999’da WAP’lı ilk telefon -7110- 2002’de ilk 3G’li telefon -6650- üretildi. 2005’te 1 milyarıncı telefonunu Nijerya’da sattı ve N-serisi telefonlar üretmeyi başladı. Daha sonra E ve X serilerinde de telefon üreten Nokia; cihazlarına yönelik uygulamaların paylaşıldığı Ovi Store’ı 2008’de hizmete soktu.

Günümüzde de milyonlarca kiş tarafından tercih ediliyor olsa da; çıkardığı iPhone serisi telefonlar ile bu alana yön vermeye başlayan Apple ile; başta Samsung, HTC, Motorola olmak üzere birçok üretici tarafından tercih edilen mobil işletim sistemi Android ile Nokia’nın dişli rakiplere karşı çetin bir mücadele verdiği apaçık ortada. Yakın zamanda Microsoft ile işbirliği yapan Nokia’nın gelecekte neler yapacağını zamanla göreceğiz.

Büyük ihtimalle sonuncu yazısını yayınladığım yazı dizisine nokta koymadan evvel iki hususta bilgilendirme yapmak istiyorum:

1- Online University’nin hazırladığı hoş bir infografiğin yer aldığı blog yazımı buradan okuyabilirsiniz.

2- Gelecek hafta -bildiğiniz üzere- okullarda dersler başlayacak. -ve bendenize İstanbul Yeditepe yolları görünecek- O hafta yaşanması muhtemel yoğunluk ve koşuşturmaca nedeniyle gelecek hafta burada olamayacağım. Söz konusu boşluktan dolayı şimdiden siz okuyucularımın af ve anlayışlarına sığınıyorum.