Bu yazımızda, başlıktan da anlaşılacağı üzere, sosyal medya kullanımının dünya geneli dağılımını gösteren ve Mashable’da da yayınlanmış bir infografik üzerinden inceleyeceğiz.

İnfografiğin ilk kısmında; dünyada ülkelar bazında Internet kullanan nüfusun toplam ülke nüfusuna oranı  görülmekte. 10 ülkenin yer aldığı ölçümlerde Büyük Britanya %82,5; Avustralya %80,1 ve Almanya %79,1’lik oranlarla ilk üçte yer alıyor.

 

İkinci kısımda ise; aynı 10 ülkede en çok kullanılan sosyal medya servislerine yer verilmiş. Sosyal medya denince akla ilk gelen servislerden Facebook’un; söz konusu ülkelerin birçoğunda -hem de ezici bir üstünlük ile- en çok kullanıldığını söyleyebiliriz.


İnfografikteki veriye göre Facebook birçok ülkede ilk sırada olsa da Japonya’da ilk beşte bile olmadığı, Brezilya’da ise %0,8’lik farkla Orkut’un gerisinde kaldığı; ayrıca yerel sosyal medya servislerinin -FC2blog, Overblog, Virgilio, Ameba gibi- sıkça tercih edildiği yorumuna da ulaşabiliriz.

Son olarak ufak bir eleştiri yapmayı yerinde buluyorum. Global ve lokal birçok sosyal paylaşım servisinin verilerine göre hazırlanan bu infografikte YouTube’un da yer alması daha iyi olabilirdi. Sosyal paylaşımının video ayağının tartışmasız en iyisi olan YouTube’un verileri ile daha gerçekçi bir sıralama yapılabilirdi. Ayrıca Alexa verilerinin de incelenerek infografiğin daha doğru veriler içermesi sağlanabilirdi.

İnfografiğin tam boyutlu halini buradan inceleyebilirsiniz.