Dünya bir dehayı kaybetti belkide pek çok Apple çalışanı için “gıcık” bir patronu. Steve Jobs mükemmeliyetçi ve işkolik yapısı, profesyonel hayatta affedici olmaması ve radikal kararlarıyla iş yaşantısında her zaman kendinden söz ettirmesini bilen biriydi.

Steve Jobs

Batmak üzere olan bir şirketi tepeye taşımış, kurumsal pazarlamada ders konusu olmuş, kullanılabilirlikte tüm dünya daha çok tuşlu telefon yapma eğilimindeyken tek tuşlu telefon yapabilecek kadar ileriye gidebilmiş, iflah olmaz bir hayalperest. Özellikle App Store fikri ile oyunu kökünden değiştirmesi bana göre şimdiye kadarki en agresif hamlesiydi.

“biz yalnızca hayatının baharındaki teknolojilere yatırım yaparız”

Teknoloji geliştirirken %99+ penetrasyonla tüm dünyada Adobe Flash teknolojisinin kullanıldığı bir dönemde “biz yalnızca hayatının baharındaki teknolojilere yatırım yaparız” diyerek milyonlarca eleştiriyi göze almış ve Apple’ın tüm mobil ürünlerinde HTML 5’e yatırım yapmış bir tasarımcı ve programcı.

Fakat bir çoğumuzun sandığının aksine servetinin yalnızca küçük bir kısmı Apple’daki hisseleri. Bunun dışında Pixar gibi devasa bir hayali gerçekleştirebilmiş ve Disney gibi bir endüstri devine anlatabilmiş biri. Jobs kağıt üzerinde Apple’dan yılda 1$ kazanıyor. Elinde bulundurduğu Disney hisselerinin değeri Apple hisselerinin değerinin yaklaşık üç katı.

Kısacası Jobs’u efsane yapan serveti ve elinde bulundurdukları değil. Zira Bill Gates, Larry Ellison, Larry Page, Sergey Brin, Jeff Bezos, Michael Dell, Steve Ballmer, Mark Zuckerberg ve Paul Allen gibi isimlerin yanında esamesi bile okunmuyor Jobs’un.

Biz onu mavi blucin’i, siyah boğazlı kazağı ve ustaca yaptığı sunumlarıyla hatıralyacağız. Bize telefonu, tablet bilgisayarı yeniden anlatışını unutmayacağız. Bundan 20 yıl sonra bile ustaca kurgulanmış sunumlarıyla topluluğun beklentisini nasıl ustaca yönettiğini hatırlayacağız.

“Yakında öleceğimi hatırlamak hayatımda karşılaştığım büyük seçimlerde bana yardımcı olan en önemli araçtı. Çünkü neredeyse herşey – tüm harici beklentiler, tüm gurur, tüm korku, utanç veya başarısızlık – tüm bunlar ölümün yanında soluverir ve ortada yalnızca gerçekten önemli olan şey kalır. Yakında öleceğinizi hatırlamak benim bildiğim, kaybedecek birşeyleriniz olduğunu sanmaktan kaçınmanın en iyi yolu. Zaten çıplaksınız. Kalbinizin sesini dinlememek için hiç bir sebep yok.” S. Jobs

Bana göre Jobs bir neslin öncüsü fakat dünya Jobs gibi ve belki daha kıymetli binlerce deha yetiştirmeye teşne.

comTalks’ta bu hafta Başarı Hikayeleri serimize devam edecektik fakat böylesine önemli bir gündem maddesi ile ilgili düşüncelerimizi belirtmeden olmazdı.

İyi hafta sonları dilerim. Keyfinize bakın, hayat kısa.