Apple’ın çıkardığı ilk iPad modeli ve bunu takip eden diğer üreticilerin çıkardıkları cihazlarla adeta kendi pazarını yaratan tabletler; teknoloji meraklılarını cezbetmeye devam ediyor. Ve bunu gözlemleyen tablet üreticileri; kullanıcılara en son teknoloji ile en üst seviyede tablet kullanım zevkini sağlamaya çalışıyorlar.

Tabletlerle yapabileceklerimizin sınırları her geçen gün genişlemekte. Web tabanlı uygulamalar ve web tarayıcıları ile yapılan web gezintileri de bunların başında gelmekte. Royal Pingdom’un bu yazısında bu konu ile ilgili araştıma sonuçları paylaşılmış. StatCounter’ın verilerinden yararlanılan bu araştırmaya göre tabletler üzerinden yapılan web gezintileri, web tabanlı uygulamalarının -kısaca tablet web trafiği- yaklaşık %88’i; tablet pazarının öncüsü ve en dikkat çeken ürünü de olan iPad’e ait -işletim sistemi olarak da iOS-. Onun en yakın takipçilerine bakılırsa; Android’in %11’lerde olduğu görülüyor. Diğerleri -webOS, Blackberry OS, vb.- ise kalan %1’in içerisinde.

Aynı araştırmada tabletler; web trafiği bazında diğer -PC ve laptop- işletim sistemleri ile kıyaslanmış. Bu kıyas sonucunda iOS -%1.2- ve Android -%0.15-, diğer işletim sistemlerinin -Microsoft grubu %91, Apple Mac %7, Linux %0.8- oldukça gerisinde. Bu durumu da PC ve laptop grubunun yıllardır kullanılmasına, tabletlerin bunlara göre çok çok yeni olmasına ve tabletlerin tam olarak bu gruba alternatif olamamasına bağlayabiliriz.

Söz konusu araştırma ve dahasını Royal Pingdom’un ilgili blog yazısında bulabilirsiniz. 2 hafta boyunca internete bağlanamadıktan sonraki ilk bağlantıda Twiter’da da dediğim gibi: “Oh be, ADSL hızında Internet varmış!” Internetten -ve daha önemlisi- hayattan kopmamanız dileği ile..