Online video paylaşımının 1 numarası YouTube’da bugünlerde gözle görülür değişimler ve hareketlilikler mevcut. Önce sayfa tasarımında gözle görülür değişiklikler yapan YouTube, şimdi de okul yöneticileri ve eğitimcilerin işini kolaylaştıracak “YouTube for Schools” projesi için düğmeye bastı.

Projeyi resmi blogundan duyuran YouTube; bu proje ile eğitimci kesimin aradıkları eğitici video içeriği YouTube EDU kanalı ile ücretsiz sağlamayı hedefliyor. Bu yöntemle eğitimcilerin sınıfta anlattığı konuların öğrencilerce pekiştirilmesinin yanı sıra; öğrencilere okul dışındaki zamanlarda ulaşılması hedefleniyor.

Okulun -ne derece anlamlı olduğu tartışılır- online filtre uygulaması nedeniyle yeterince deneme imkanı bulamadığım uygulama ile ilgili tanıtıcı videoyu aşağıda bulabilirsiniz. YouTube EDU üzerinden de görebileceğiniz üzere; Berkeley, MIT, Stanford gibi dünyaya nam salmış üniversiteler ve KhanAcademy gibi kendini ispatlamış gönüllü eğitimcilerin etkili biçimde yararlandıkları YouTube’un bu yeni projesinde ne kadar başarılı olabileceğini zamanla göreceğiz.