2011 yılının son günlerini, saatlerini hatta dakikalarını -ve hatta saniyelerini- yaşadığımız şu anlarda birçoğunuz kendinizce bireysel -veya varsa kurumsal- değerlendirmenizi yapıyorsunuz. Bu yıl neler yaptım, neleri başardım, neleri kazandım-kaybettim, nerde hata yaptım, vb.. Mozilla da sahibi olduğu meşhur Firefox tarayıcısının değerlendirmesini yapmış, hoş bir infografik hazırlamış ve blogunda da bu hoş infografiğini bizlerle paylaşmış.

Burada kişisel olarak dikkatimi çeken ilk detay, performansı oldu. Cihazdan cihaza değişebilir bir durum da olsa, Firefox’un son stabil sürümü -9.0.1, 21 Aralık’ta yayınlandı-, 1 sene önce çıkardıkları 3.6 sürümüne oranla 7 kat hızlı çalışırken; Kasım 2004’te yayınlanan ilk sürümüne -1.0- oranla 32 kat daha hızlı. Ayrıca önceki sürümlere göre bellek kullanım oranında %50’lik bir azalma söz konusu.

Firefox ile ilgili dikkat çekici başka bir husus ise sık sık yeni sürüm çıkarması oldu. Mart 2011’de çıkan 4.0 versiyonunundan 3 ay sonra kullanıcılar 5.0 versiyonu ile tanıştı. Bu sıklık sonucu Aralık ayında 9.0.1 stabil versiyonunu kullanabiliyoruz. Bu sürüm yayınlama sıklılığını ciddi rakiplerinden Google Chrome’un benzeri bir taktiği uygulamasına ve bunun getirilerine bağlayabiliriz.

İlk çıktığı günlerde modüler yapısı ile dikkatleri üzerinde toplamayı başaran Firefox’ta 2011’de  şu ana dek 480 milyon -ve artıyor- eklenti indirilmiş. Ayrıca Firefox üzerinden 4.5 milton kez video oynatılmış ve 200 bin saat geçirilmiş.

İlginç olduğunu düşündüğüm bu verileri ve dahasını aşağıdaki infografikte görebilirsiniz. Hepinize iyi yıllar dilerken; 2012 yılının sizlere mutluluk, huzur getirmesini en içten dileklerimle sunarım.
FIREFOX 2011