VeriSign’ın geçen ay yayınladığı güncel “Alan Adı Endüstrisi Raporu -DNIB-“na göre, mevcut alan adı -ya da domain- sayısı 220 milyonu aştı. Alan adlarına olan ve giderek artan bu talebe bakılırsa; Domainköy’ün -bütün domain’lerin kardeşçe ve bir arada yaşadığına inandığım köy- nüfusunun, ivmeli olarak artmaya devam edececğe benziyor.

İnternet sektörünün önde gelen devlerinden olan VeriSign’ın, sektörü aydınlatmak adına yayınladığı raporda; 2011 yılı 3. çeyrek sonu itibarı ile alan adlarına olan talep artarak devam ediyor. Karşımıza en çok çıkan, TLD -Top Level Domain- dünyasının gözdeleri .com ve .net alan adları; bu dönemde 7,9 milyon artarak toplamda 112 milyona ulaştı. -ki yaklaşık %6’lık bir artış söz konusu-

ccTLD -Country Code TLD- olarak adlandırılan yerel alan adlarında da benzeri bir artış görülmekte. Bir önceki döneme nazaran 2.3 milyon yeni yerel alan adı kaydı -ki %2.7’lik artışa eşdeğer- 86.9 milyonluk nüfusa ulaşan ccTLD’ler arasında en yaygını .de -Almanya-. Onu sırasıyla .uk -Büyük Britanya-, .tk, -Tokelau, merak edenlere link– ve .nl -Hollanda- izliyor.

TLD’lerden bahsetmişken; Domainköy’ümüzde 2 grup -TLD ve ccTLD- halinde bulunan gruplarımıza 3. bir grup daha eklenecek: gTLD. -generic TLD-  Bu demek oluyor ki; artık .Service, .Geo, .Travel, .Jobs gibi domainler ile daha sık karşılaşabileceğiz. Bu gelişme ile ilgili olarak da VeriSign raporunda bu grubun da dahil olmasıyla kişi ve kurumlara yönelik yeni fırsatlar çıkabilir, .com ya da .net alan adını alamayanların duruma göre .Brand ya da .Industry gibi domainleri alarak ön plana çıkabileceğine değiniyor.

Yazımda bahsi geçen verileri ve daha fazlasını içeren raporu bu adresten edinebilirsiniz. Bu haftaki yazımı bitirirken; blogumda en son yer verdiğim “Sosyalleşme Yolunda Gençlerin Teknoloji Kullanımı”adlı yazıyı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Not: Blogilo kullanılarak hazırlanmış ve yayınlanmıştır.