Google, sahip olduğu bazı içerik ve kullanıcı bilgisine erişim, kaldırma taleplerini bir raporda yayınlandı. Google Şeffaflık Raporu adını verdiği bu raporda ilginç olsan taleplerin sözü geçen ülkelerin resmi makamları tarafından iletilmiş olması. Geçtiğimiz hafta kısaca Türkiye’nin taleplerinden ve bu taleplerin ne kadarının şirket tarafından karşılandığından söz etmiştik. Bu hafta biraz daha genel bakarak belirli tarih aralıklarında dünyadaki hangi ülkenin daha çok “bu içeriği kaldırın” veya “bu içeriği ekleyenin bilgilerini verin” dediğine bakalım.

Raporu biraz incelediğimde en çok ilgimi çeken aslında tüm pazarlama stratejisi “özgürlük” üzerine kurulu olan bazı batı ülkelerinin konu internetteki içeriğe gelince o kadarda özgürlükçü olmamaları.

Yazıdaki tüm istatistikler 2011 Ocak – 2011 Haziran dönemleri arasındaki talepleri içermektedir. İçerikler kaldırma talepleri ve kullanıcı bilgisi talepleri ise Blogger, Maps hatta AdWords gibi tüm popüler Google ürünlerini kapsamaktadır.

Ulus güvenliğine tehdit oluşturmak, hakaret ve bu gibi çeşitli sebeplerden kullanıcı bilgileri yerel mahkemeler veya ülke yöneticileri tarafından talep edilebiliyor. Bu listede Google’dan en fazla kullanıcı bilgisini talep eden ülkeler arasında başı Amerika, Hindistan, Brezilya, Almanya ve Fransa çekiyor.

Ülke talepleri ve toplam sayı farklılık gösteriyor çünkü ülkeler bir seferde pek çok kullanıcı bilgisi talep edebiliyorlar.

Aynı şekilde ulus güvenliğine tehdit oluşturmak, hakaret, yasal suç, gizli dökümanların yayınlanması gibi sebeplerden ülkeler Google’dan içerik kaldırılması talebinde bulunabiliyorlar. Bu taleplerin hangi ülkeden ne kadar yapıldığı ve nekadarının Google tarafından karşılandığı aşağıdaki tabloda yer alıyor.

Ülke talepleri ve toplam sayı farklılık gösteriyor çünkü ülkeler bir seferde pek çok kullanıcı bilgisi talep edebiliyorlar.

SOPA’nın konuşuluğu bu günlerde tasarının dünyaya yayılması halinde bu rakamların onlarca kat artacağından emin olabilirsiniz. Çünkü yerel mahkemeler süreçlere direkt müdahil olacaklar ve Google, Facebook gibi içerik devleri bu taleplere %100 oranında uymak zorunda kalacaklar aksi halde ciddi maddi yaptırımlar ve hapis cezasıyla yüzleşecekler. SOPA tasarısının elle tutulur olmayışı birkaç komik olayla aslında ortaya kondu.

  • SOPA tasarısını hazırlayan senatörün kendi sitesindeki görselin de telif hakkını almadığı yani hazırladığı tasarıya göre daha yasalaşmadan suçlu duruma düştüğü ortaya çıktı.
  • Tüm dünyanın ortak değeri diyebileceğimiz Michael Jackson’u yanlış ilaç tedavisiyle ölüm yoluna gönderen doktoru 4 yıl, yalnızca star’ın bir parçasını YouTube’a yükleyen ve indiren kullanıcılar ise tam bir yıl fazla yani 5 yıl hapis cezasına çarptırılacak.

Yorum sizin. Soğuk bir haftadan sonra keyifli ve trafiksiz bir hafta sonu diliyorum.

{EAV:f2cc363e9a6ee54f}