Alternatif bir şeyler de düşünmek lazım diye aklından geçirdi Selim. Aslında iş görüşmesi aklından çıkmıyordu. Çok da iyi hazırlanmıştı. İşler de fena değildi, acaba görüşmenin sonunda “bir de bunları göstermek istiyorum” deseydi, özellikle logolu çalışmasına çok güveniyordu. Ama kadının tavırları hiç de pozitif değildi, vücut dili bir an önce toplantıyı bitirmek istiyordu. “Bana zaman kaybettirme” dercesine aceleciydi hareketleri özellikle görüşmenin sonlarında.

Selim Mercedes logolu çalışmasını blogunda paylaşmaya karar verdi. Aslında aklına bazı fikirler geldikçe yazıp çizip bloguna eklese , sonra bunları sosyal medyada da paylaşırdı.

Peki gerçekten hızlı bir şekilde iş bulmak için ne yapabilirdi?

Biraz empati yapmayı düşündü. Kendisini iş görüşmesi yaptığı kadının yerine koymayı denedi. Bir şekilde net olarak soru şuydu;

– Gerçekten de o ajansın benim çok işlerine yarayacağımı nasıl inandırabilirim?

Bu sorunun cevabının çok iyi yapılmış iş örnekleri, iyi birkaç ajansta iş deneyimi gibi ek özelliler olduğunu düşündü. Peki iş deneyimi edinmek için o işlere nasıl girecekti? Belki de bir girişim kendisine yeni kapılar açabilirdi. Acaba nasıl bir girişim onun için iyi bir seçenek olurdu? Bir reklam yazarı olarak nasıl bir girişimde bulunabilirdi?

– Kişisel web sitesinden tanıtımını yaptığı bir freelance girişimde bulunabilirdi.
– Reklam yazarı olarak ortağı olacağı bir reklam ajansı girişiminde bulunabilirdi. Bunun için en azından bir tasarımcı ve çevresi olan bir de müşteri temsilcisi gerekir.
– Sosyal medyaya özel bazı çalışmalar yapabilirdi. İlgi çekici sayfalar açıp çok sayıda takipçi toplayabilirdi.
– Önünde vakit varken bazı programları öğrenerek fark yaratabilir, belki de ajanstaki başka koltuklara kendisini hazırlayabilirdi.
– İngilizcesini mükemmelleştirerek çok daha iyi bir Google kullanıcısı olabilir, bunu da daha iyi bir reklam yazarı olmak adına kullanabilirdi.