“Sosyal ağlardaki oyunlar gerçek oyun değil!”

Kimilerine göre sosyal ağlardaki oyunlar gerçek oyunlar değil. Bu kişiler genelde oyunları çok basit, grafik ve oyun prensibi zayıf olarak nitelendiriyor.

Fakat neden oyunlar sürekli bu kişilerin istekleri doğrultusunda yapılsınki? Bir şekilde oyun oynamak her insanın ihtiyacı. Fakat insanlar oyunlara ayıracak yeterli vakti bulamıyorlar. İşte bu ihtiyacı gidermek için az zaman alan, teknik bilgilere sahip olmaksızın oynayabileceğiniz sosyal oyunlar devreye giriyor.

Facebook’un yüz milyonlarca kullanıcısının olduğunu zaten herkes biliyor. Yine Facebook üzerinde bulunan uygulamaların yaklaşık %70’ini oyunların oluşturduğu da bir şekilde kulağınıza gelmiştir.

Şu sıralar Facebook üzerinde Playstation 1,2,3 –  Nintendo Wii – Xbox ve Xbox 360 konsollarının toplam satışa rakamından fazla oyuncu bulunduğunu da belirtmek isterim.

Kural 1: Herkes için var ol!

Sosyal oyunların vakit darlığı çeken oyunculara bir alternatif olduğunu belirmiştim. Bu oyuncular genelde daha az zamanlarını alan oyunları tercih ediyorlar. Facebook’da en çok oynanan 10 oyuna göz attığımızda bunların başında CityVille, CastleVille ve FarmVille tarzı oyunların geldiğini göreceksiniz. Bu oyunlar oyuncuya kısa süreli ama sık takip edilesi bir oyun haritası sunuyorlar.

Senaryo çok basit; Bir ev inşaatına başlıyorsunuz, birkaç adımda evi bitirdikten sonra kiraları toplamaya başlıyorsunuz. Ne kadar çok enerji ve paranız varsa o kadar çok ilerliyorsunuz.

Burada en önemli nokta ise arkadaş faktörü. Oyun içerisinde ne kadar çok arkadaşınız varsa o oyunda o kadar az zaman geçiriyor, fakat oyuna sık sık uğruyorsunuz.

Bu kolay anlaşılabilen konsept az zaman alan, günlük hayata kolay entegre edilebilen bir hal alıyor.

Kural 2: Keep it simple

Sosyal oyunların iyi bir markaya ihtiyacı var mı?

Aslında EA ve Ubisoft gibi uzun yıllardır bilgisayar oyunları sektöründe tecrübe sahibi olan büyük markaların oyun geliştirme konusunda daha iyi olabileceğini söyleyebilirdik. Fakat Facebook üzerinde en çok oynanan 100 oyuna tekrar göz attığımızda durumun hiçde öyle olmadığını anlayabiliyoruz.

Kural 3: Alanında en iyisi ol!

Facebook’un sosyal oyunlara etkisi.

Facebook sosyal oyunlar için çok şey ifade ediyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri ise hızla yayınlan viral reklamlardır.

Facebook’un kendi içinde geliştirdiği reklam ağı sayesinde hedeflediğiniz kullanıcılara anonim olarak istediğiniz şekilde reklam gösterme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Hedefleme yaparken kullanabileceğiniz seçeneklerden bazıları şunlar:

Location Targeting: Hedef kitleninizi ülke ve şehir ayrımı yaparak seçebilirsiniz.

Keyword Targeting: Kullanıcıların profillerinde beğendikleri sayfaları seçerek hedefleme yapar.

Connection Targeting: Sizinle bir şekilde bağlantıda olan kullancıları hedef olarak belirtebilirsiniz.

Altın kurallar serimizin devamına önümüzdeki hafta yine comTalks’dan ulaşabilirsiniz.