E – Ticaret sektörü, genel olarak tüm hizmet sektörlerinde olduğu gibi müşterileri memnun etme temeline dayanan bir sektördür. Bu nedenle tüm odağı “müşteri memnuniyeti” olan şirketler başarıya ulaşmaktadırlar. Peki bu başarıyı yakalamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Aktif bir e – ticaret müşterisi olarak benim için en önemli maddeleri sıralıyorum:

  • Fiyat: Bir e – ticaret sitesinin müşterilerini memnun edebilmesi için en öncelikli konu fiyattır. Fiyatlar, diğer e – ticaret sitelerinden daha uygun ise bu çok ciddi bir geri dönüş sağlayacaktır, müşteri bağlılığını da arttıracaktır.
  • Güvenlik: Ülkemizde, internet sektöründe hala beklenen güven ortamı sağlanabilmiş değil. Bunun en büyük nedeni ise e – ticaret sektörünün Türkiye’de olgunlaşmaya başladığı dönemde ortaya çıkan dolandırıcılar. Zaten sanal bir ortamda gerçekleşen bu alışveriş olayında güven sağlamak zor bir şeydi, artık çok daha zor. Son 2 yılda güven ortamı sağlanmış olsa bile hala çok büyük tedirginlikler yaşandığına şahit oluyorum.
  • Müşteri Hizmetleri: E – ticaret sektörünün en önemli adımı müşteri hizmetleridir. Şu anda hizmet veren Hepsiburada, Markafoni gibi internet şirketlerinin yüzlerce kişiden oluşan müşteri hizmetleri çalışanlarının bulunduğunu biliyorum. Çünkü, her ne kadar online alışveriş yapılacak olsa bile müşteriler alışveriş öncesi, alışveriş sırasında ve alışveriş sonrasında çok fazla arama yapıyorlar. Aramalarının her zaman sonuçsuz kalması güvensizlik oluşturabileceği gibi müşteri kaybına da neden olmaktadır.
  • Ödeme Sistemi: Ödeme sistemi çeşitliliği her zaman müşteri memnuniyetini arttırır. Burada en önemli şey çok banka ile çalışabilmek ve taksit imkanları sunabilmek. Bunu sağlayabildiğimiz zaman hem güvenilirlik artar hem de potansiyel müşterilerimizi kaçırmamış oluruz.
  • Kargo + Teslimat Sistemi: Müşteri memnuniyetinin sağlanıp sağlanamamasında ki en önemli adım kargo adımıdır. Bu adımda, müşteriye aldığı ürünü ne kadar hızlı ve problemsiz ulaştırırsanız müşterinin gözündeki puanınız bir kat daha artar. Sorunsuz ve zamanında kargo hatta mümkünse ücretsiz kargo e – ticaret sektöründe çok önemli bir adımdır. Bu nedenle paketleme sistemlerine artık daha az insan gücü kullanılarak hata oranı azaltılmaya çalışıyor ve hız arttırılıyor. Bu konuda Zizigo güzel bir örnek olarak incelenebilir.
  • Kullanılabilirlik: Bir çok e – ticaret sitesinin kaybetme nedeni kullanılabilir olmamalıdır. Müşteriler, internet sitesine girdiği zaman ilk olarak tasarımınız ile cezp etmeniz gerekiyor. Ardından aradığını bulması için yönlendirmeniz, bulduğu ürünü çok kısa adımlarla hızlıca almasını sağlamanız satışlarınızda ciddi oranda artışa neden olacaktır. Bunun yanında da müşteriyi çok uğraştırmadığınız için memnuniyet oranı artacaktır. Bu nedenle özellikle ürün listeleme sayfaları ve ödeme sayfaları çok ciddi analizlerle sürekli olarak geliştirilmelidir.
  • Ürün Çeşitliliği ve Görselleri: Müşterilerinize, satışını yaptığınız ürünleri başarılı bir şekilde gösterebilmeniz, satışlara etki edecek olan, müşteriyi memnun edecek olan bir şeydir. Alacağı ürünün büyük görselini görmesi, farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını görmesi bu nedenle çok önemlidir. Yeni teknolojiler kullanılarak ürünleri kısmen deneme imkanı bulmaları ise müşteri çok daha fazla memnun edecektir. E – ticaretin geleceğinde de bu konuda ciddi çalışmalar olacağına inanıyorum.
  • Ürün Garantisi: Müşterileriniz, ürünleri sizden aldıkları için yaşayacakları her türlü problem için sizin müşteri hizmetlerinizle irtibata geçecekler, sizi suçlu göreceklerdir. Bu nedenle müşterilerinize “satış sonrası destek” anlamında da kusursuz olduğunuzu anlatmanız, yaşatmanız gerekmektedir. Müşterilerinizi başkalarıyla muhatap olmak zorunda bırakmayın. Bu sayede sadık müşteri kazanmış olur, her zaman tavsiye edilen bir yer olursunuz.

Bir müşteri olarak benim için en önemli maddeler bunlar. “8 Önemli Nokta” olarak daha da vurgulamakta yarar var. Bu adımlarda göstereceğiniz başarılarla “müşterilerin gözünde başarılı bir e – ticaret şirketi” olabiliyorsunuz. Tabi ki bu demek değildir ki sektörde başarılı bir şirket oldunuz! Sektörde tutunabilmenin dinamikleri çok daha farklı!