Lübnan’ın başkenti Beyrut bu günlerde popüler bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. ArabNet isimli etkinlik tüm arap dünyasının online profesyonellerini bir araya getiriyor, kendi aralarında iletişimi güçlendiren katılımcılar aynı zamanda batıdan gelen misafirlerle fikir alışverişinde bulunabiliyor.

Bu iletişim tanışma ve sohbetten çok öteye gidiyor ve Elevator Pitch, Startup Demo gibi konseptlerle girişimcileri ve girişimci adaylarını destekliyorlar. Hatta birkaç günlük etkinlik içerisinden birkaç yatırım haberi çıkarmayı başardılar bile.

Normalde comTalks’ta görmeye alışkın olmadığınız bir formatla, günlük formatıyla Beyrut’taki bu etkinliği size anlatmak istiyorum.

Lübnan’a Uçuş ve İlk İzlenimler

İstanbul Atatürk Hava Limanı’ndan THY Beyrut seferlerinden biriyle Lübnan’a geldim. Bir saatten fazla rötar ve üzerine birde koltukların birkaç kişiye birden söz verilmesi krizi gelince, uçağın içerisinde üç farklı ülkeden altı kişi ayakta kalanlar kulübü oluşturduk. Yaklaşık onbeş dakika da bizim yüzümüzden gecikme oldu fakat çok eğlendik.

Beyrut’a indiğimde biraz şaşırmıştım, askerler üniformalarıyla sokakta asayişi sağlıyorlardı ve bu bana göre rahatsız edici bir durumdu. Şehrin geçmişini çok fazla bilmiyorum ama kaldığım otelin yanında bir binada kurşun izleri gördüm.

100 Amerikan Doları aşağı yukarı 150.000 Lübnan Livresi yapıyor. Hayat AVM’lerde pahalı fakat sokaklarda ucuz. Hava alanındaki taksilerden kaçmak gerekiyor, acımasız pazarlık yapmanız gerek.

İlginç bir detay, bunu mutlaka paylaşmalıyım. Beyrut’ta şehrin en büyük meydanında birkaç tane trafik ışığı gördüm, bunun dışında hiç trafik ışığı görmedim.

ArabNet’in İlk Günü ve Açılış Seramonisi

Etkinlik açılış seramonisiyle başladı, seramonide Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım da vardı. Uzun bir konuşmayla Türkiye’nin online alanı destekleyici altyapı gelişimini anlattı, fatih projesine değindi ve özelleştirmenin faydalarından bahsetti. İngilizcesi pek akıcı olmadığı ve vurguları eksik olduğu için kalabalık bu konuşma esnasında sıkıldı. Türkiye’nin yaşadığı gelişimi birkaç yıl aradan sonra deneyimleyen ülkelerden oluşan bir bölgede olduğumuz dikkate alınırsa, Bakanın konuşması çok önemli konular içerdiği için akıcı bir İngilizceyle çok daha iyi reaksiyon alabilirdi.

Sonrasında etkinlik başladı ve Türk asıllı olduğunu belirten Pamir Gelenbe’nin de aralarında bulunduğu birkaç risk sermayesi yöneticisi sektörü değerlendirdi. Bu oturumu TechCrunch Avrupa’dan Mike Butcher yönetti. Bu konuşma esnasında Pamir Gelenbe, seed yatırım sürecinden bu güne kadar içerisinde bulunduğu Peak Games ve bu şirketin kurucusu Sidar Şahin’in isimlerini tekrar tekrar andı. Konuşması esnasında yatırım kriteri olarak deneyimi gösterdi ve “Sidar masaya 10 yıllık teri, başarısızlığı, başarıyı ve tecrübeyi koymustu. Peak’ı bu hale getiren Sidar’ın geçmişidir.” diyerek yatırım yaptığı şirketin kurucusunu övdü.

Etkinliğin ilk gününde kahve ve yemek aralarında pek çok Türk şirketi ile de karşılaştım, tek tek konuşma imkanım oldu. Akşam misafirlerimle birlikte etkinlikten ayrılırken omzuma Webrazzi’nin kurucusu Arda Kutsal dokundu, bir gün sonra görmeyi beklediğim için şaşırdım, kısa bir sohbetten sonra da etkinlikten ayrıldım. Bugün onun da bir session’u olacak ve ben de orada olmayı planlıyorum.

Yazının sonunda ArabNet’in kurucusu Omar Christidis’in comTalks okurları için cevapladığı bir soruyu yayınlamak istiyorum.