Günümüzün en iyi girişimlerinden olan Pinterest; dünya genelinde geniş bir kitle tarafından kullanılıyor ve bu kitle her geçen gün daha da genişliyor. Internet sahasına çıkmasının ardından 2 yıl -tam olarak 25 ay- geçen Pinterest; ayrıca birçok araştırmaya da konu oluyor doğal olarak. İşte onlardan bir yenisi:

Tamba’nın yaptığı bu son araştırmaya göre kullanıcıların Pinterest’e gösterdiği ilgi her geçen gün artıyor. Bunda şüphesiz sosyal medyanın payı büyük: Facebook’ta vakit geçiren her 5 kullanıcıdan 1’i Pinterest’te de vakit geçiriyor. Bu kullanıcılar ayrıca Pinterest’teki “pin”lerini Facebook’ta da paylaşmayı ihmal etmiyor.

Şimdilik sadece iPhone uygulaması bulunan Pinterest, yaklaşık 250 bin iPhone’da yerini aldı. 2012 Ocak ayında günlük 2 milyon tekil ziyaretçi alan Pinterest; 2012 Mart’ta ise bunu 2 katına çıkararak 4 milyon tekil ziyaretçi barajını geçti. Kadınların daha çok ilgi gösterdiği Pinterest’te, 2012 Ocak ayında %20 olan erkek kullanıcı oranı; bir sonraki ayda %28′ yükselmiş.

Her ziyarette ortalama 14 dakika geçirilen Pinterest sayfaları 2012 Mart ayında 2.3 milyar kez görüntülenmiş. Ziyaret eden “pin”cilerin genellikle orta yaşlarda olduklarını görüyoruz: Ziyaretçilerin %56’sı 25-54 yaş aralığındakiler oluşturuyor. Bu verileri ve dahasını aşağıdaki infografikte bulabilirsiniz:

Yazıma son verirken; 1 Mayıs İşçi Bayramı’nızı kutlar, ayrıca blogumda paylaştığım son yazıları okumanızı tavsiye ederim:

Bir E-Postanın Yolculuğu +INFOGRAFIK+
Pratik Yemek Tarifleri mi Arıyorsunuz, Buyrun Pinterest’e
Google Drive: Çevrimiçi Depolamaya Google Dokunuşu
Anonymous’un Son Kurbanı: Formula 1
Copy-To-China: Popüler Sitelere Çinli Alternatifler