Normalde pazartesi günleri yazı postaladığım bloga; bahar ve yaklaşan yaz havasından olumsuz etkilenmemiz -sadece ben değil, diğer kalemdaşlarım da aynı konumda- nedeniyle bugün yazıyorum. Dolayısıyla gecikme ve boşluklar için kendi adıma sizlerden özür diliyorum.

Öyle ya da böyle; hayatımız bir yandan bilgisayarlar, telefonlar, tabletler; öte yandan Facebook, Twitter, Hotmail/Gmail gibi online web uygulamaları tarafından kuşatılmış durumda. Bulunduğumuz duruma ve ihtiyaca göre bu araçlardan birini -ya da hepsini- kullanıyoruz. Bunların şöyle bir krokisini -ya da haritasını- çıkarmak gerekirse; aşağıdaki infografikteki gibi bir sonuç karşımıza çıkıyor.

İnfografikteki verilere kısaca değinecek olursak;

  • Bilgisayar cephesinnde; sabit diskler ortalama 250-499 GB aralığında değişirken; bu disklerde depolanan verilerin %52’si, kullanıcıların olmazsa olmazı, ancak bunların %20’si sıkça kullanılmakta.
  • Cep telefonları cephesinde; her akıllı telefonda ortalama 65 uygulama kurulurken; bunların 15’i sıklıkla kullanılıyor.
  • Sosyal medya kanadında ise; her Facebook kullanıcısının ortalama 229 arkadaşı varken; 16 kadarını gerçekte arkadaşı değil -ve tanımıyor-. Twitter’da her kullanıcının 126 takipçisi bulunurken; bunların sadece %35’i gerçek kişi olarak geçiyor.
  • Facebook’a her hafta 60 milyonun üzerinde fotoğraf yüklenirken -yaklaşık 5 TB ediyor.-; Twitter’da günde ortalama 190 milyon tweet atılıyor. YouTube’da dakikada toplam 60 saat uzunluğunda videolar yüklenirken; Instagram’a her saniye 60 fotoğraf yükleniyor.