Eğer SEO ile ilgileniyorsanız ve ücretsiz araçları seviyorsanız bu liste sizin için faydalı olacaktır. Aralarında daha önce kullandığınız ya da halen kullanmakta olduğunuz araçlar mutlaka vardır. Daha açıklayıcı olması açısından ekran görüntüleri ve videolar ekledim. Araçlardan bazılarının freemium modeli üzerine çalıştığınıda belirtmek isterim. Araçları şu şekilde kategorilendirdim: Backlink analizi, site & server analizi, website indexlenme & link kontrolü, içerik analizi, anahtar kelime analizi, rakip kelime analizi, sosyal keşifler, PR ve tanıtım, ölçümleme (analytics), webmaster araçları, SEO analiz araçları. Yazı zaten bayağı uzun olduğu için sözü daha fazla uzatmadan SEO araçlarına geçebiliriz.

Backlink Analizi

Sitenizin backlink profili arama motorlarında sıralamanız için çoğu zaman en önemli etkenlerden birisi oldu. Panda ve Penguen Google güncellemesinden sonra backlink profilinize daha fazla özen göstermelisiniz. Aşağıdaki araçlar size bu konuda detaylı bilgi verecektir.

1- Open Site Explorer


2011 yılında Yahoo! site explorer kapandıktan sonra SEOmoz.org’un geliştirdiği Open Site Explorer (OSE) en popüler backlink profil analiz servislerinden birisi oldu. OSE freemium modeli üzerine çalışır ve login olmadan günde 3 rapor çalıştırmanızı sağlar.

Rapordan bir ekran görüntüsü

Eğer ücretsiz kayıt olursanız, analiz ettiğiniz domainin 1.000 backlinkini, ilk 15 backlinkin anchor text, sayfa ve domain değerlerini görebilirsiniz.

2- Majestic SEO Site Explorer


Majestic SEO Site Explorer, üstteki Open Site Explorer (OSE) gibi popüler backlink analiz servislerinden biridir. OSE gibi freemium modeli üzerine çalışır. Üye olmadan sorguladığınız domain ile ilgili özet bilgilere ulaşabilirsiniz. (size yönlendirme yapan domain sayısı, external backlink sayınızı, kaç farklı IP’den link aldığınız vb)

Eğer ücretsiz üye olursanız, ek olarak backlink raporları ve en çok backlink aldığınız 5 site ve 100 sayfayı görme şansı yakalıyorsunuz. Daha fazla bilgi için: Majestic SEO

3- Ahrefs Site Explorer


Ahrefs yeni bir backlink analiz aracı olmasına rağmen büyük bir database’e sahip. Majestic ve OSE gibi freemium modeli üzerine çalışıyor. Üye olmadan günde 5 analiz yapabiliyorsunuz. Eğer ücretsiz üye olursanız bu rakam günde 15’e çıkıyor. Her sorgunuz genel bir backlink profilinizi ve bazı spesifik bilgileri içeriyor. Bunlar; toplam backlink sayınız, hangi domainlerden backlink aldığınız, backlink tipiniz (text, görsel, nofollow vb)

Ücretsiz hesap ilk 500 backlink analizini raporluyor. İlk 5 backlink Ahrefs değerini, kaynak adresi, title, link, anchor text, link tipi ve indexlenme tarihini içeriyor. Daha detaylı bilgi için: Ahrefs Site Explorer

4- Link Diagnosis

Link Diagnosis, tamamen ücretsiz bir backlink analiz aracı. Ancak Firefox eklentisini yüklemediğiniz zaman sadece ilk 250 backlink’inizi görebiliyorsunuz. Bu backlinklerin anchor text, mozRank, sayfa değeri, domain değeri gibi kriterlerini de gösteriyor.

Eklentiyi yüklediğiniz zaman, 250 backlink sınırı ortadan kalkıyor ve sunduğu tüm detaylara ulaşabiliyorsunuz. Link aldığınız sayfanın title değeri, link tipi (text, image, nofollow vb) PR değeri, outbound link sayısı gibi değerlere ulaşabiliyorsunuz.

Site & Server Analizi

Herhangi bir SEO problemiyle karşılaştığınız zaman bazı durumlarda web server üzerinde analizler yapmak gerekebilir. Performans darboğazlarını çözme, HTTP header bilgilerini doğru analiz etme, sunucu teknolojisinde SEO’yu olumsuz etkileyecek etkenleri tespit etmek için aşağıdaki servisler işinize yarayacaktır.

5- BuiltWith

BuiltWith, analiz edilmek istenen sitenin teknoloji profilini çıkartır. Analiz içerisinde, sitenin serverı, framework yapısı, reklam sunucu analizi, analytics yapısı, javascript kütüphaneleri ve çok daha fazlası. Girdiğiniz adresin SEO çalışmalarınız için gerekli tüm detaylarını x-ray gibi size raporluyor.

Rapordan bir ekran görüntüsü

Araç ayrıca basit SEO profilinizi, title, description, H1, içerik anahtar kelimeleri, sayfaların hız oranı ve sosyal paylaşım değerlerini de göstermektedir.

6- Pingdom Full Page Test

Pingdom, analiz etmek istediğiniz sitenin yüklenme süresini gösterir. Siz sadece analiz etmek istediğiniz sitenin adresini girip sonrasında yüklenme sürelerini ve ihtiyacınız olacak tüm detayları sizinle paylaşır. Ayrıca HTTP isteklerini de raporlar.

Rapordan bir ekran görüntüsü

Ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere load time için her unsuru görsel bar çubuklarıyla raporlandırıyor.

7- Google PageSpeed

Google’ın web geliştiriciler için kullanımına açtığı PageSpeed servisi sayesinde analiz etmek istediğiniz sitenin performans sonuçlarını görebilirsiniz. Rapor sonuçlarında sitenizin hızını arttırmak için yüksek öncelikli, normal ve düşük seviyelerde öneriler sunuyor. (resimleri optimize etmek, JS dosyalarınızı sıkıştırmak gibi)

8- URI Valet

URI Valet, tamamen ücretsiz olan HTTP header bilgisi sorgulamanızı sağlayan bir servis. Sorguladığınız sayfayla ilgili size head bilgisinin dışında script, image vb detayları da sunuyor.

9- SpyOnWeb

SpyOnWeb ile hangi IP altında kaç sitenin bulunduğunu, bu sitelerin neler olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca kullanıyorsanız Google AdSense ID, Google Analytics ID, Yahoo! Publisher Network ID ya da Yandex.Direct ID bilgisine ulaşabiliyorsunuz.

Website Indexleme & Link Kontrolü

Sitenizle ilgili SEO problemlerini tanımlamanın en güzel yolu ilgili sayfaları crawl edip (tarayıp), sonrasında çözümlere bakmaktır. Bu sorunlar kimi zaman duplicate içerikler, site üzerinde bulunan kırık linkler, yanlış yönlendirilmiş sayfalar olabilir.

10- Screaming Frog SEO Spider Tool

The Screaming Frog SEO Spider Tool, freemium modeli üzerinde çalışan bir masaüstü uygulamasıdır. Bu program sayesinde sitenizi ve sayfalarınızı crawl edebilirsiniz. Ücretsiz olarak 500 sayfa analizi bulunan servisin sınırsız sürümü ise £99.

Her bir analizinizle birlikte sayfanızın title, description, h etiketleri, image analizi, link profil analizi (nofollow linkler, kırık linkler vb) ve dahasını sunuyor. Aşağıdaki video programı daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Fullscreen modunda daha net görünüyor.

 

11- Xenu’s Link Sleuth

Xenu’s Link Sleuth siteniz üzerinde bulunan kırık linkleri tespit edip size raporlayan bir masaüstü uygulamasıdır. Uygulama hızlı bir şekilde sitenizi analiz edip sayfanın title değerini, HTTP durum kodu gibi detayları size sunuyor.

12- W3C Link Checker

W3C Link Checker, tamamen ücretsiz olan bir web servisidir. Analiz etmek istediğiniz sayfa ile ilgili şema, yönlendirme ve hata kodlarını size raporlar. Sitenizi yenilediğiniz dönemlerde özellikle kullanabileceğiniz bir servistir.

İçerik Analizi

SEO için önemli adımlardan birisi olan on-page analiz kısmında değerlendirilen içerik analizi sitenizin ve sayfalarınızın içeriklerinin kalitesini arttırmak için optimize etmenize ve var olan hataları tespit etmenize yarayacak servisleri aşağıda bulabilirsiniz.

13- SEO Browser

SEO Browser, en eski ücretsiz SEO araçlarından biridir. Aynı zamanda halen kullanışlılığını korumaktadır. Araç iki mod önerisinde bulunuyor: Basit ve gelişmiş. Basit mod; analiz etmek istediğiniz sayfanın text tabanlı versiyonunu (lynx gibi) size sunuyor. Gelişmiş mod ise; yine size analiz etmek istediğiniz sayfanın text tabanlı versiyonunu veriyor ve ayrıca sayfanın title, meta etiketleri, sayfanın boyutu, kelime sayısı, IP adresi gibi detayları raporluyor.

14- Copyscape

Copyscape, online duplicate content analizi eden freemium modeliyle çalışan bir araçtır. Analiz etmek istediğiniz sayfanın adresini girdikten sonra servis size duplicate content olarak algılanabilecek diğer URL’leri raporlar. Ücretsiz hesapta sadece 10 sonuç listeleniyor.

15- W3C Markup Validation Service

The Markup Validation Service ücretsiz bir online araç. Analiz etmek istediğiniz sitenin web standartlarına göre uyumlu olup olmadığını test edip size hataları ve uyarıları raporluyor.

Rapordan bir ekran görüntüsü

Anahtar Kelime Araştırma Analizi (Keyword Research)

SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından birisi olan anahtar kelime analizi ile hedefleyeceğiniz kelimeleri rekabet durumuna, aylık aranma hacmine, size sağlayacağı getiriye göre gruplandırabileceğiniz aşağıdaki servisler kullanmayanların işine yarayacaktır.

16- Google AdWords Keyword Tool

Google Adwords Keyword Tool en çok kullanılan ücretsiz keyword research araçlarından birisidir. Servis size 3 seçenek sunar: 1. Analiz etmek istediğiniz anahtar kelimeleri girebiliyorsunuz. 2. Herhangi bir adres girip oradaki kelimeleri kullanabiliyorsunuz 3. Sitenizle ilgili kategori seçip onunla ilgili kelimelere göz atabiliyorsunuz. Bu kelimeleri tam, geniş eşleme gibi seçeneklere göre filtreleyebilirsiniz.

17- Wordtracker

Wordtracker, en eski keyword research araçlarından birisidir. Freemium modeline göre çalışıyor. Ücretsiz versiyonunda girdiğiniz kelimeyle ilgili olacağını düşündüğü 100 alakalı kelime öneriyor.

18- Ubersuggest

Ubersuggest, ücretsiz kelime öneri araçlarından bir diğeri. Alt yapısında Google Suggest ve diğer öneri servislerini kullanıyor. Bu analizlerle size analiz etmek istediğiniz keyword ile ilgili sonuçlar getiriyor ve belirli kriterlere göre export alabiliyorsunuz.

19- Latent Dirichlet Allocation Content Optimizer

LDA Content Optimizer, verdiğiniz adreste bulunan içeriği analiz edip size keyword önerilerinde bulunan ücretsiz bir online servis.

Servisi kullanmak için; adres (veya içerik) girip sonrasında hedeflediğiniz kelimeleri giriyorsunuz. Ardından girdiğiniz URL için LDA alaka skoru ve anahtar kelime hesaplayıp size raporluyor.

Rakip Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi yaparken, rakiplerinizin hangi kelimeleri hedeflediğini tam olarak tespit etmek zordur. Sizin hedeflediğiniz kelimeler ile onların hedeflediği kelimelerin ne kadarı uyuşuyordur sizce? Onlar sizin hedeflemediğiniz kelimeleri hedefliyor mu? Aşağıdaki SEO araçları bu sorularınıza cevap verecektir.

20- SpyFu

SpyFu, freemium modeliyle çalışan rakip analiz araçlarından birisidir. Bir domain girdiğinizde o domainle ilgili genel bilgilerin dışında günlük PPC reklam bütçesi, tahmini günlük SEO trafiği, ve domainin tarihsel olarak bütçe kullanımını göstermektedir. İlgili domainin en çok harcama yaptıpı 10 anahtar kelimeyi, rakip analizini, organic kelimeleri ve organic rakip kelimeleri de göstermektedir.

SpyFu ile ilgili video

 

21- SEMRush

SEMRush, bu listede bulunan en eski SEO araçlarından birisidir. Bu araçla rakip kelime analizi ve keyword research yapabilirsiniz.. Herhangi bir URL girdiğinizde size alakalı organic kelimeleri, reklam kelimelerini, rakip kelimeleri ve daha fazlasını raporluyor.

Sosyal Keşifler

Sosyal Medya insan hayatında daha fazla yer almaya başladıkça günlük SEO aktivitelerinde de orantılı olarak önemini arttırıyor. Aşağıdaki araçlar SEO çalışmalarında sosyal sinyalleri, popüler sosyal içeriklerini ve çalışmalarınızda faydalanmanız için size faydalı raporlar sunacaklardır.

22- Shared Count

Shared Count, analiz etmek istediğiniz sitenin sosyal değerlerini sunan, üstelik ücretsiz bir API desteği de olan servistir. Bu liste dahilinde Facebook (beğeniler, paylaşımlar, yorumlar), Twitter (tweetler), Google (+1’ler) Pinterest, Linkedin, Delicious gibi kaynakları analiz etmektedir.

23- SocialMention

SocialMention, 100’den fazla sosyal medya (Twitter, Facebook, FriendFeed, YouTube, Digg vb) kaynağını analiz eden bu ücretsiz sosyal medya arama motoru, aradığınız kelime ile ilgili size en yeni ve popüler istatistikleri raporlamaktadır.

Rapordan bir ekran görüntüsü

24- Follower Wonk

Follower Wonk, freemium modeliyle çalışan detaylı bir Twitter analiz aracıdır. Bu araç sayesinde SEO için yaptığınız Twitter çalışmalarının faydalarını ölçebilirsiniz.

PR & Tanıtım

SEO çalışmalarınızda kullanmak için kimi zaman PR, tanıtım çalışmaları yüksek maliyetlere ulaşabilmektedir. Buradaki araçlar size bu konuda yardımcı olacaktır.

25- HARO – Help a Reporter Out

HARO, uzman kişilere kolayca ulaşmanızı sağlayacak ücretsiz bir platformdur.

26- Blogger LinkUp

Blogger LinkUp (BLU), konuk yazısı, ürün görüş yazıları gibi hizmetler alabileceğiniz tamamen ücretsiz olan bir oluşumdur.

27- MyBlogGuest

MyBlogGuest, konuk olarak makalelerinizi yazıp yayınlamanıza yardımcı olan ücretsiz bir platformdur.

Aşağıda MyBlogGuest ile ilgili bir video bulabilirsiniz.

 

28- DoubleClick Ad Planner

Ad Planner, medya planlama yapmanıza yardımcı olacak ücretsiz bir araçtır. Özellikle hedef kitlenize uygun siteler bulmak için kullanabileceğiniz bu servis ile bir çok kategoride filtreleme yaparak daha niche siteler bulabilirsiniz.

Aşağıda Ad Planner ile ilgili bir video bulabilirsiniz.

 

Ölçümleme

SEO çalışmalarının belkide en önemli noktalarından birisi, ölçümlemedir. Hangi anahtar kelimelerden sitenize daha fazla trafik geliyor, hangileri size daha fazla ciro getiriyor, marka isminiz dışıda sitenize hangi kelimelerden trafik geliyor vb çok daha fazla detayı bu ölçümleme araçlarıyla öğrenebilirsiniz.

29- Google Analytics

Google Analytics, en çok kullanılan ve en popüler olan ölçümleme servislerinden birisidir. Ücretsiz olarak oluşturacağınız hesap sonrasında sitenize koymanız için verilen kodu sitenize koyduktan sonra sitenizle ilgili tüm detaylara kolayca ulaşabilirsiniz.

Google Analytics ile ilgili detaylı bilgi bulabilir ya da bir diğer ölçümleme aracı omniture‘ı ve ya Piwik‘i deneyebilirsiniz.

Arama Motoru Araçları

Sitenizle ilgili arama motorlarının verdiği bilgileri bulabileceğiniz araçlardan bazıları..

30- Google Webmaster Tools

Google, dünyanın en popüler arama motorudur. Google Webmaster Tools (GWT) sitemizle ilgili detaylı bilgilere sahip olabileceğimiz yine Google’ın sunduğu ücretsiz bir servistir. Detaylı bilgi: Google Webmaster Tools

31- Bing Webmaster Tools

Bing, Google kadar popüler bir arama motoru değil. Ancak Bing Webmaster Tools sitenizle ilgili SEO detaylarına farklı bir arama motoru gözüyle bakmanıza olanak sağlayacaktır. Detaylı bilgi: Bing Webmaster Tools

32- blekko

blekko, popülerliğini giderek arttıran bir diğer servis. Google ve Bing kadar büyük olmasa da kendisine ait kullanışlı SEO bilgileri sunuyor. Backlinkler, duplicate contentler, indexleme analizleri vb.

blekko’dan bir ekran görüntüsü

SEO Analiz Araçları

Bu son kategoride analiz etmek istediğiniz siteyle ilgili temel SEO detaylarını hakkında size bilgi verecek servisleri bulabilirsiniz.

33- WooRank

WooRank, freemium modeli üzerine çalışan, sitenizle ilgili SEO detaylarına kolayca ulaşmanızı sağlayan bir servis. Ücretsiz hesaplarda haftada sadece bir rapor çekebilirsiniz.

WooRank’tan bir ekran görüntüsü

34- Lipperhey

Lipperhey, WooRank gibi analiz etmek istediğiniz siteyle ilgili çeşitli SEO kriterlerini size raporlayan hoş bir servis.

Evet, bayağı uzun bir liste oldu. Sizin de önereceğiniz araçlar/servisler varsa yorum olarak ekleyebilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle…