Markalar, hani şu global markalar… Sony, Ford, Samsung, Vodafone, BP, Honda gibileri yani… Bu ve buna benzer birçok global marka, dünya genelinde ürün ve hizmetleri ile en çok tercih edilen markalar arasında. Bu markaların; gerek ürün ve hizmetlerini tanıtımı veya satışı, düzenledikleri kampanyalar, gerekse de müşterilerle iletişiminde sosyal medya kanallardan faydalandıkları günümüzün kılavuz istemeyen gerçeği.

Bu gerçeği perçinleyen aşağıdaki araştırmada; global markaların sosyal medyada Twitter’ı daha çok kullandığı, Twitter’ın devasa gücünden faydalandığı görülmekte. Araştırmada ünlü Fortune dergisinin “Global 100” listesinde yer alan firmalar mercek altına alınırken; bu markaların Facebook, Twitter, Pinterest, YouTube ve Google+ kullanımları incelenmiş. Ayrıca markaların müşterilerinin internet üzerindeki yorumlarından da faydalanılan araştırmada, Global 100’deki firmalar en çok Twitter üzerinde bahsedilmiş.

Yukarıda da görüldüğü üzere, firma başına ayda 56 bin “mention” ile Twitter, bütün rakiplerine fark atarken; Facebook’un 4 binlerde kalması da dikkatlerden kaçmıyor. Araştırmada yer alan firmalardan; en az 1 sosyal medya sitelerini kullananların oranı 2010’da %79 iken, 2011’de %84’e yükselmiş ve 2012’de şu ana dek %87’yi görmüştür. Yani her 10 markadan 9’u Facebook, Twitter veya YouTube’u kullanıyor. Sosyal medya siteleri bazında incelediğimizde Twitter’In farkı yine ortaya çıkıyor.

Twitter; yukarıda da görüldüğü üzere 2010’da %65 oranında tercih edilirken, ’11 ve ’12 de bu oranlar %77 ve %82’yi görmüş. Facebook, Twitter’a nazaran daha az kullanım oranlarına sahip olsa da -%54 – %61 – %74-; YouTube’un ’12 deki ivmesi dikkatlerden kaçmıyor. -%50 – %57 – %79

Araştırmanın devamında, Twitter’daki markaların %79’u, kendilerine yapılan mention ya da retweet ile takipçileri ile iletişime geçerken; Facebook’ta her bir markanın ortalama 6101 defa bahsedildiği, markaların bunların %70’ine cevap verdiği görülüyor.

Söz konusu araştırma hakkındaki verileri, çıkarımları ve daha fazlasını aşağıdaki sunuda bulabilirsiniz. Ramazan ayındaki ilk yazı olması nedeniyle bütün Müslüman aleminin mübarek Ramazan ayını tebrik ederim.