“Curriculum Vitae”, ya da bilinen adıyla CV: Yeni bir işe giriş aşamasında, işverene -ya da İK birimlerine- kısaca sizi tanıtan, temel bilgilerinizi, yeteneklerinizi, hedeflerinizi kağıt üzerinde sunan yazılı belge. CV’ler genelde bu tanıma uygun olarak hazırlansa da, bazen sınırların dışına çıkmış, yaratıcı CV örnekleri ile de karşılaşmak mümkün.

Uygar Yabar ve arkadaşları, “Girişimci Gençler Derneği (GİGED)” adı altında toplanarak, genç girişimcilere iş dünyasında nasıl yol gösterebileklerine dair birtakım çalışmalar yapıyor. O çalışmaların bir ürünü olarak, CV’lerin o bildiğimiz foramtının dışına taşarak oldukça yaratıcı ve etkileyici CV’ler hazırlamışlar:

“Soda şişesine yapıştırılarak iş başvurusunda kullanılabilecek güzel bir CV örneği… Hem afiyet olsun, hem de hayırlı olsun dedirtecek kıvamda.”

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere; dernek, yaratıcı CV’leri araştırıyor, buluyor, paylaşıyor, uyguluyor. Yetmiyor, daha da yaratıcı hale getiriyor.  İş dünyasına girecek adaylara da bu yaratıcılıktan istifade etmek düşüyor. Günümüzde büyük firmalara iş başvurularında on binlerce CV atıldığını varsayarsak, CV’de yaratıcılığın ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Derneğin paylaştığı diğer CV örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.