Bu cümle tabii ki bana ait değil. Bilgi Güvenliği Uzmanı-Uluslararası Bilgi Sistemleri Güvenliği Derneği Türkiye Başkanı Batuhan Tosun‘a ait. Ben title’ı yazarken de okurken de yoruluyorum. Ama röportajı okurken daha çok yoruldum.

Bahsettiğim röportaj 5 Ağustos’ta Vatan Gazetesinin pazar ekinde yayınlamış. Berfu Haşıoğlu’nun derlediği röportajın başlığı ¨Sosyal Medyada bunları kesinlikle yapmayın!¨

Internet – Bilişim sektörünün farklı kollarındaki liderlerinden, öncülerinden normal olarak vizyon sahibi olmalarını bekliyoruz. Bilgi Sistemleri Güvenliği ile ilgilenen bir insanın bir yapıyı güvenle hale getirmesinin birkaç yöntemi vardır. Boğaziçi MIS’te öğrendiklerimden yola çıkarsam; bir yapıyı güvenli hale getirmenin yolu asla ve asla insanın o yapıya girmesini engellemekten geçmez. Bilgi Sistemleri Güvenliğinin işi; yapıları, süreçleri güvenli hale getirmektir. Fakat bahsettiği röportajdaki mentalite tam tersine, ¨insanı¨ güvenli hale getirmeye çalışıyor.

Bilgi Sistemleri Güvenliğinin işi yapıları, süreçleri güvenli hale getirmektir. İnsanları değil!

Facebook uygulama pazarı globalde milyar doları aşmış durumda. Hatta Peak Games, globalde pek çok kriter dikkate alındığında ilk 5’te yer alan yerel bir Facebook uygulama şirketi. Zynga, NASDAQ’a kote olmuş bir şirket. Diğer yandan birisi çıkıp diyor ki Facebook uygulamalarını kullanmayın, kesinlikle! Uygulama dünyasında nelerin döndüğünü görmek için Webrazzi’de henüz bugün yayınlanan şu yazıya göz atabilirsiniz.

Biz araştırmalarla, yazılarla, etkinliklerle insanların dikkatini, ekonominin dikkatini sosyal tarafa çekmeye çalışırken bazen bir çuval incirin berbat olduğunu hissediyorum.