Dünya’da ki pazar payını Ağustos itibariyle %33.51’e yükselten Google Chrome, şuan dünya’nın en çok tercih edilen web tarayıcısı. Chrome bu kadar popülerken onun için geliştirilmiş SEO eklentilerinden bahsetmemek anlamsız olurdu.

Aralarında benimde kullandığım eklentilerden bir derleme yaptım, SEO çalışmalarınızda size kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Bazı eklentiler o kadar popülerki neredeyse 200.000’den fazla kullanıcısı var. Eklentiler için ayrıca görseller ekledim. Eğer sizinde kullandığınız ama listede olmayan eklentiler olursa yorumla paylaşabilirsiniz. Listeye dahil edebilirim.

Chrome her ne kadar hız konusunda bayağı iyi olsada, çok fazla eklenti kurduğunuzda stabil durumundan uzaklaşabiliyor. O yüzden eklentileri kurduktan sonra ilginiz çekmeyenler olursa kaldırmanız Chrome’un hızını arttırmak için etkili olabilir.

1. Chrome SEO

Google Chrome SEO eklentisi. Günlük SEO kontrolleriniz için işlerinizi kolaylaştırıyor. Eklentiler arasında en popüler SEO eklentisidir.

2. Google Similar Pages beta (by Google)

Girdiğiniz sitelerle alakalı siteleri keşfetmenizi sağlayan Google tarafından geliştirilen bir eklenti.

3. Chrome Flags

Ziyaret ettiğiniz site hangi ülkede barınıyorsa onun bayrağını gösteriyor. Bunun dışında Google trends, alexa vb datalara da kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

4. SEO Site Tools

On-Page / External SEO, sosyal medya, pagerank vb ilgili diğer değerler hakkında bilgi veriyor.

5. Google Date Search

Google arama sonuçlarında sitelerin son index (update) tarihlerini gösteriyor.

6. Google Global

Farklı ülkelerde Google aramaları yapmak istiyorsunuz bu eklenti size yardımcı olabilir. Bu sayede o ülkenin farklılaşan arama sonuçlarını görme şansınız oluyor.

7. META SEO inspector

Ziyaret ettiğiniz sitenin tüm meta datalarını size sunuyor. Canonical, microformat dataları, nofollow vb gelişmiş bilgileri de sunuyor.

8. Mozbar

Dünya’nın en büyük SEO komünitesi SEOmoz.org’un geliştirdiği bir eklenti. Eklenti size SEO ile ilgili temel bir çok değeri sunuyor. Ayrıca premium SEOmoz üyesiyseniz daha fazla dataya ulaşabiliyorsunuz.

9. Nofollow Spotter

Analiz ettiğiniz siteler içerisinde yer alan nofollow link ve sayfaları otomatik olarak algılayıp size sunuyor.

10. PageRank Status

Siteyle ilgili Pagerank, Alexa, IP lokasyon bilgisi, Whois ve backlink değerlerini kolayca görmenizi sağlıyor.

11. SEO SERP

Listeye eklediğiniz kelimelerle ilgili sizin ve rakiplerinizin sitelerinin Google’da kaçıncı pozisyonda yer aldığını hızlıca check edip öğrenmenizi sağlıyor.

12. SeoQuake

SeoQuake, ilk olarak Mozilla Firefox’ta yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir SEO eklentisi. Diğer eklentiler gibi bir çok SEO değerine kolayca ulaşmanızı sağlıyor. Mutlaka kullanmanızı öneririm. Yaklaşık 100.000 kullanıcısı bulunuyor.

13. Show Title Tag

Chrome’da çok fazla sekme ile çalışıyorsanız, dolaştığınız sayfaların title değerlerini göremeyebilirsiniz. Bu eklenti ile çok sekmeniz açık olsa bile sağ alt kısımda ilgili sitenin title değerini görebiliyorsunuz.

14. Similar Websites

Bulunduğunuz sayfayla ilgili diğer siteleri, görselleri ve videoları öneri olarak size sunan bir servis.

15. WebRank SEO

Analiz etmek istediğiniz siteyle ilgili diğer eklentiler gibi bir çok özelliği bir arada toplayan bir eklenti. Ayrıca sosyal değerleri de kolayca görmenizi sağlıyor.

16. SEO SERP Workbench

Kendi sitenizle ve rakiplerinizle ilgili hedef keywordlerde pozisyon analizini grafiksel olarak size sunan gelişmiş bir eklenti.

17. SEOrch – OnPage SEO Tool

Sitenizin on-page SEO analizini yapıp size raporlayan bir eklenti.

Aralarında sizin de kullandığınız eklentiler varsa yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.