4 Ekim Perşembe günü Türkiye internet sektörü için oldukça önemli bir gündü. Webrazzi ekibinin düzenlediği ve sanırım Türkiye’de, internet odaklı şu ana kadar yapılmış en büyük organizasyona imza atıldı.

Katılımın oldukça yoğun olduğu bu organizasyonda comTalks ekibi olarak bizde yer aldık ve oturumları yakından takip etme imkanı bulduk.

Benim takip ettiğim oturumlar e-ticaret odaklı oturumlar oldu. En keyif aldığım oturum ise Accel Partners’a bir kaç önce katılan Philipper Botteri’nin Türkiye için hazırladığı sunum oldu. 

Son 3 yılda ülkemizde de  inanılmaz bir hızla büyüyen e-ticaret konusunda çok daha fazla dikkat etmemiz gereken nokta ortaya çıkıyor. Bu önemli noktalara dikkat ederek hareket etmemiz hem sektörü büyütür hem de şirketlerin büyümesini sağlar.

1- “Me too” is not enough!

E-ticaret sektöründe yapılan en büyük hatalardan biri kopyalamak. Yani, bir e-ticaret şirketi kuruluyor bir alanda iyi bir pazar payı elde ediyor ve iyi cirolara ulaşıyor. Bu başarının hemen ardından aynı alanda bir sürü “kopya” site çıkmaya başlıyor. Kopya internet siteleri bir yenilik yapmadığından, projede farklılaşmadığından dolayı sadece var olan pazardan pay almaya çalışıyor.

İnternet sektörüne, e-ticaret sektörüne bir katkı sağlamak istiyorsak farklılaşmaya özen göstermeliyiz. Farklı ürün, farklı segment, farklı satış kanalları geliştirmeliyiz.

2- E-ticaret ucuz bir iş değil! Gerçeklerin farkına varmalıyız.

Büyük bir e-ticaret projesi için kolları sıvadıysanız aslında hiç düşündüğünüz gibi basit olmadığını görmüşsünüzdür. Kargolama, paketleme, müşteri hizmetleri, güvenlik, stok yönetimi, finansal yönetim, reklam/pazarlama, işbirlikleri ve daha bir çok iş. Bunların hepsini düzenlemek, sistematik bir şekilde çalışmasını sağlamak hiç kolay bir iş değil. Bu konuda hem kaliteli insan kaynağına hem de ciddi bir bütçeye ihtiyaç olduğunu atlamamk lazım.

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden Gilt’in 174 Milyon, Zappos’un 45 Milyon Dolar sermaye ile kurulduğunu unutmamak lazım.

3- Şirketinizi rakamlara, ölçüm sonuçlarına göre yönetin.

E-ticaret sektörü tamamen rakamlar üzerine kuruludur. Başlamadan önce yapılan araştırmalar, başlarken yapılan ölçümlemeler ve analizler, işleyiş sırasında yapılan ölçüm ve analizler. Tüm bunları gerçekçi bir şekilde ölçüp değerlendirerek geleceğe bakmak gerekir. Pazarlama faliyetleri için harcanan bütçelerin hiç de düşük olmadığını düşünecek olursak bir kullanıcınıza ilk alışverişini yaptırana kadar harcadığınız ortalama bütçeyi, aynı kişiye 2-3. Defa alışveriş yaptırmak için harcadığınız bütçeleri hesaplamalısınız. Çok detaylı ve kullanılabilir bir CRM yapısı kurmalı ve kullanmalısınız. Rakamlara değer verin!

4- Müşterilerinize sadece satış yapmayın, bir “deneyim” yaratın!

Türkiye’de bulunan e-ticaret şirketlerinin en büyük problemi net bir müşteri deneyimi oluşturamıyor olmaları. Çok başarılı şirketlerimiz var ama bunların neredeyse hiçbiri “gerçekten hızlı kargo” veya “çok kolay ödeme” gibi hizmetleri başarıyla sunamıyor.

Bir ürünü yüzlerce yer satabilir ama “deneyim” yaşatan yerler bir sonraki satış için çok büyük bir avantaj yakalamış olur.

5- Mobil e-ticaret artık daha önemli ve çok hızlı büyüyor.

Mobil dünyanın yükselen rakamlarından, herkesin akıllı telefonlar kullanmaya başladığından söz etmeye gerek yok. İnternet sektörünün ulaştığı bu noktada konuşmamız gereken şey mobil uygulamaların ve mobil internet sitelerinin kullanılabilirlikleri. Bir çok şirket “mobil uygulama=mobil site” şeklinde yanlış bir algıya kapılıyor ama aslında bu çok büyük bir hata. Mobil uygulamalar geliştirmek olukça önemli fakat her şirketin kullanışlı, şık bir mobil sitesinin de olması gerekiyor. Bu sayede bir müşteri deneyimi yaratma imkanınız da oldukça artıyor.

Gilt’in kurucusunun paylaştığı verilere göre yaptıkları satışların hafta içi %35’i hafta sonu ise %50’ye yakını mobil uygulama ve mobil internet sitesi üzerinden yapılıyor. Rakamlar bu kadar büyümüş durumdayken tüm mobil araçlara özel çalışmalar yapmak çok da büyük bir yük oluşturmamalı.

Gilt’in Kurucus Alexis Maybank’ın sunumu ve paylaştıkları ise Türkiye’de de e-ticaretin gelebileceği noktaları gözler önüne seriyordu.

Maybank, yılda 500 Milyon Dolar ciro yapan Gilt Group’un sırlarını paylaşmayı da ihmal etmedi.

1-    Öngörülebilir Ticaret
2-    Yerelleşme
3-    Kişiselleştirme
4-    CRM

Bu maddeler, Gilt’in bu kadar başarılı olmasının arkasında yatar nedenler. Bunlar dışında yaptıkları özel çalışmalardan bazıları ise şöyle:

–       Her cihaza özel uygulama ve mobil internet sitesi geliştiriliyor.
–       Özellikle hafta içi ve hafta sonu olmak üzere tüm tatiller, bayramlar ve diğer bir çok özel gün için özel indirim ve kampanya çalışmaları yapılıyor.
–       Hız, istikrar ve ölçülebilirlik ise bir işi geliştirmek için kilit noktalar.

Türm Webrazzi ekibini bu güzel organizasyon için tebrik ediyor. Anlatılanların ülkemizde de sadece lafta kalmamasını ve hayata geçiriliyor olmasını temenni ediyorum.