Sosyal medya devi Twitter’ın yaptığı açıklama, viralin sırrını arayanlar için biraz üzücü zira “Twitter’da viral olmanın sihirli bir formül yok.” Bu açıklama bir süre önce mikro blog sitesinde viral etki yaratan üç video (Ryan Gosling’in “Won’t eat cereal”; Astronot Chris Hadfield’in Space Oddity’yi seslendirdiği video ve Dove’un Real Beauty kampanyası) üzerinde yürütülen çalışmaların en can alıcı sonucu.

Jake Steadman ve Louise Chow’un araştırması üzerine konuşan Twitter İngiltere ekibinden Gordon MacMillan “Bu üç video üzerine yürüttüğümüz araştırmadan çıkardığımız en önemli sonuçlardan biri; videolar aynı şekilde viral olmuyor. Bazı videolar adeta kontrol edilemeyen bir şekilde internet ortamında ilerlerken diğerleri nehre atılan bir taşın ardından merkezden uzaklaşarak büyüyen halkalar gibi viral oluyor.”

Ryan Gosling’in “Won’t eat cereal” videolarının viral etkisini açıklarken şu noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu videolar Twitter’ın uygulaması Vine aracılığıyla çekilmiş daha sonra da Twitter’da oldukça yüksek penetrasyona sahip Best Vines Ever ve Vine Loops hesaplarından paylaşılmış olmalarıydı.

Bulunduğu uzay istasyonundayken cover’ladığı Space Oddity şarkısının videosuyla viral olan Astronot Chris Hadfield’in yarattığı viral etki ise tam olarak bir WOM öyküsü. Video Hadfield tarafından 12 Mayıs tarihinde paylaşıldıktan sonraki üç gün içinde Twitter’daki toplam paylaşım sayısının yüzde 90’ı gerçekleşmişti. O günden bu güne video 17,2 milyon kez izlenmiş durumda.

Markalar ve ajansları için en ilgi çekici hikâye belki de Dove’un Real Beauty Sketches videosu. Kampanyaya ait #WeAreBeautiful hashtag’iyle oldukça popüler olan videonun yarattığı viral etki diğer iki örnekten çok daha uzun süre devam etmiş; “izleyenlerde yarattığı duygusal etki ve link paylaşımı” aracılığıyla büyük başarı yakalamıştı.

Twitter’ın bu araştırmayla yaratmak istediği etki malum: Twitter’ı marka ve ajanslara daha iyi tanıtmak. Araştırma sonuçlarına göre markalar: Twitter’da video paylaşmalı, hashtag kullanmalı, sitedeki Promoted Tweets ve Promoted Trends fırsatlarını kullanıp Vine’a adapte olmalı.

Kaynak: The Guardian