Facebook‘un geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar ödeyerek bünyesine kattığı Instagram, yapılan yatırımın geri dönüşü açısından yeni bir döneme girmek üzere. Bir süredir reklam özelliği üzerinde çalışan sosyal ağ, önümüzdeki yıldan itibaren reklam yayınlamaya başlayabilir düşünceleri ortaya konuyor.

Açıklama yapan Instagram 150 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını duyurdu. 150 milyon kişinin her gün yaşadığı anları fotoğraflayıp paylaştığını dile getiren şirket, kullanıcıların %60′ının ABD dışında olduğunu da açıkladı. Instagram bununla birlikte sadece son 6 ayda 50 milyon yeni kullanıcı kazandığının da altını çizdi.

Instagram’ın bu hızlı büyümesi şüphesiz Facebook açısından da bir hayli önemli. Daha önceden açıklama yapan Mark Zuckerberg, Instagram’ın para kazandırma potansiyeli hakkında reklamların en mantıklı yöntem olduğunu söyleyip, bunun için doğru zamanı beklediklerini söylemişti. 

Her ne kadar Facebook cephesinden bu durum açıkça ortaya konsa da Instagram’dan reklam özelliği konusunda resmi ifadeler gelmemişti. Bu anlamda Instagram’ın yöneticilerinden Emily White’ın WSJ’ye yaptığı açıklamalar bir ilki oluşturuyor. White’a göre Instagram’ın önümüzdeki yıldan itibaren reklam hizmetleri verebilecek duruma gelmesi gerekiyor.

Bununla birlikte White, reklam konusunun Instagram açısından riskli bir adım olduğunu da belirtiyor. Nitekim şirket reklam özelliği konusunda her detayın değerlendirilebilmesi için içinde markalarla iletişimden sorumlu çalışanların da bulunduğu 50 kişilik bir ekip kurmuş. Belirtilene göre Ford, Williams-Sonoma ve Coca-Cola gibi büyük markalarla olan görüşmeler başlandığı konuşuluyor.

Tüm bunlara karşın White, Instagram’ın reklam konusunda kısa vadeli bir baskı yapmayacağını hedeflerinin uzun vadeli olduğunu söylemekten de geri kalmıyor. Ayrıca şu an için Instagram’da uygulanacak reklam modelinin nasıl olacağı da tam olarak bilinmiyor.