indir (1)
Son zamanlarda ülkemizde gerçekleşen erişim yasakları yüzünden dünyanın dikkatini üzerimize çekmiş durumdayız. İlk önce Twitter, ardından Google DNS’lerini ilk engelleyen ülke olarak tarihe geçen Türkiye, son olarak YouTube’a da erişimi engelledi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın konuşmaları doğrultusunda Facebook’a da olası bir erişim engeli bekleniyor.

Google ise dün biz seçim heyecanına kapılmışken blogunda , Türkiye Google DNS ayarlarına getirilen yasaklar ile ilgili küçük bir açıklama yaptı.

DNS Spoofing olayından önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Google; hükümetin internet kullanıcılarını takip altına alabilmek için bu uygulamayı yaptığını, ülkedeki web trafiğini takip edebilmek amacıyla kullanıcıların tarayıcılara yazdıkları tüm adreslerin hükümete sevk edildiğini belirtti.

Kullanıcıların sosyal medya platformlarına ulaşabilmek amacıyla DNS ayarlarını değiştirdiklerini fakat hükümetin DNS ayarlarını da engelleyerek kullanıcıların tam anlamıyla erişimlerini engellemeye çalıştıklarına dikkat çekti.

Kısaca bunlardan bahseden Google’dan başka açıklamalar gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek.