twitter-happy

 

Sonunda Twitter yasağı kalktı!

Türkiye’de 20 Mart’tan beri kapalı olan popüler mikro blog sitesi Twitter’ın Türkiye’de yasaklanması yerli ve yabancı basında çok konuşulmuştu.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’a erişim, açılan sahte hesaplarla bazı vatandaşların kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle verilen mahkeme kararları doğrultusunda 20 Mart gecesi TİB tarafından engellenmişti.

Çeşitli yollarla ve DNS değiştirerek Twitter’a erişen kullanıcılar, yasağa tepkilerini yine Twitter’dan göstermişlerdi.

TİB’in kararına karşılık Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu tarafından, kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı dava sonucu Ankara 15. İdare Mahkemesi, oy çokluğuyla yürütmenin durdurulmasına karar vermişti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak 24 Mart, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise 25 Mart’ta, Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştu. Bireysel başvuruları birleştiren Yüksek Mahkeme, “Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine” karar vermişti. Anayasa Mahkemesi, kararın “ihlalin ortadan kaldırılması” için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TİB ve BTK’ya gönderilmesini kararlaştırmıştı.

Dün Twitter yasağının kalkması için Anayasa Mahkemesi  Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’na bir an önce Twitter’ın erişime açılması için karar bildirisini yollamıştı. Kararın ardından bir gün sonra Twitter yasağı kalktı!

Sırada YouTube var. YouTube’un akıbetinin ne olacağı şu an için belli değil.