Geçtiğimiz aylarda 10’uncu yılını kutlayan Facebook’un 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde Mark Zuckerberg tarafından oluşturulduğunu artık hepimiz biliyoruz. 2004 yılından bu zamana kadar hem teknolojiye hem de çağın getirdiklerine kayıtsız kalmayan, hatta çağı kendi istediği yöne doğru şekillendirebilen Facebook, o günden bugüne kadar hem kullanıcının çok beğendiği ve vazgeçemediği hem de kullanıcıyı çok kızdıran bir takım düzenlemelere ve oluşumlara imza attı. Facebook Zaman Tüneli’ne geçişte ne kadar kızmış olsak da sonunda hepimiz kullanmaya başladık ya da son güne kadar bekleyip kullanmaya zorunlu bırakıldık ve eninde sonunda alıştık. Bir başka örnek olarak da Facebook Sayfalar özelliği vazgeçilmezimiz olurken, “Grup” özelliğide  bazılarımıza daha itici gelmeye başladı. Facebook 10 yıllık evrimini öyle ya da böyle tamamladı.

Faceook bu 10 yıllık süreçte tabiki sadece “Facebook” olarak kalmadı, biz Zaman Tüneli’ne geçsek mi geçmesek mi diye uğraşırken 2012 yılında Instagram’ı ve 2014 yılında da WhatsApp’ı satın alarak yoluna devam etti. Facebook’un son atağı olan mobildeki mesajlaşma özelliğini kapatması hadisesi de belki de tam WhatsApp’ı alma ve kendine yönelik geliştirme süresinde patlak verdi.

Mobil uygulamadan Facebook mesajlaşma kalkıyor!
Mobil uygulamadan Facebook mesajlaşma kalkıyor! Kullanıcılar Facebook Messenger’ı yüklemeye zorunlu bırakılacak.

Facebook geçtiğimiz günlerde Mehtap’ın da comTalks’ta bahsettiği gibi Messenger uygulamasında sesli arama dönemi başlamıştı ve Facebook Messenger uygulamasını cazip kılmak için önemli adımlarından birisini atmıştı. Dün ise Breaking News‘in haberine göre kullanıcıları “zorunlu” bırakacak yeni bir haber duyurdu ve mobil uygulamasından Facebook mesajlaşma özelliğini kaldıracağını, onun yerine kullanıcılara Facebook Messenger kullanabileceklerini söyledi. Anlık mesajlaşmada hatrı sayılır derecede fazla kullanıcıya sahip olan WhatsApp’ı satın aldıktan sonra Facebook’un Messenger uygulaması üzerine neden bu kadar düştüğü ayrı bir merak konusu fakat bizi asıl düşündüren kullanıcıların bu karara ne kadar sıcak yaklaşacabileceği.

Bugüne kadar Facebook’ta meydana gelen tüm değişikliklerde gördük ki kullanıcı kendini bir özelliği kullanmaya zorunlu hissettiğinde tepki gösteriyor, fakat ona iki alternatif sunup “sen hangisini istersen…” denildiğinde sessiz sedasız kabullenip en sevdiği tarafta mutlu bir şekilde kullanımına devam ediyor. Facebook Messenger’ı zorunlu kılmasıyla da muhtemelen kullanıcılardan yine tepki almayı göze almış. Bakalım ilerleyen günlerde arkasından neler çıkacak ve bizi Facebook’ta daha ne gibi yenilikler bekleyecek!