Bu bölümde ne öğreneceğim?

  1. Bütçe harcayacağımız yayıncıları değerlendirme kriterlerimiz.
  2. Yayıncılar için güvenilir istatistik kaynakları.
  3. Kampanya sonrası yayıncı özelinde performans ölçümleme kriterleri.

yayin-kanallariYayın kanalları dendiğinde sektöre uzak birinin aklına ilk olarak Televizyon kanalları gelecektir. Bende anlatımı kolaylaştırmak adına bu örnekten ilerlemek istiyorum. İnternet tıpkı Televizyon gibi bir iletişim platformudur. Tek farkı daha kompleks ve gelişmiş olmasıdır. Gelişmişlikten kastımızın büyük çoğunluğu kullanıcı etkileşimi ve ölçülebilirliktir. Televizyon platformu üzerindeki kanallar Televizyon Kanalları olarak adlandırılırken internetteki yayın kanalları web siteleri, mobil ve sosyal uygulamalar olarak anılır. Ticari olarak reklamlara izin veren ve bir kitleye hitap eden her uygulama bir yayıncıdır.

Nasıl ki her televizyon kanalı birbirinden farklıysa ve farklı kitlelere hitap ediyorsa internette de her yayıncı farklı kitlelere hitap eder. Bu sebeple maliyet dışında karşılaştırmak pek çok zaman mümkün olmaz. Örneğin planlama aşamasını kolaylaştırmak adına “En İyi Yayıncı” deyip tüm bütçenizi harcayabileceğiniz bir yayıncı yoktur. Google ve Facebook gibi devleri de kastederek bunu özellikle söylüyorum. Hedefler doğrultusunda şekillenmesi gereken bir plan vardır. Bu plan doğrultusunda birden fazla yayıncıyla çalışmanız gerekebilir.

Yayıncıdaki reklam maliyetleriniz yayıncının kitlesi hakkında size sağlayabildiği “güvenilir veri” ile doğru orantılı olarak artabilir. Güvenilir veri diye özellikle bahsediyorum çünkü güvenilir kurumlar tarafından kitle ölçümü yapılmış yayıncılarda paranızı hangi kitle için harcadığınızı görebilirsiniz. Bunun dışında her yayıncı kendisi için pozitif şeyler söyleyebilir. Bunların büyük çoğunluğu basit pazarlama cümleleridir. Örneğin yayıncı size sitesindeki kitlenin A+ gelir seviyesine sahip 25+ Erkek’lerden oluşan bir kitlesi olduğunu söyleyebilir. Fakat bunu comScore ve Gemius gibi güvenilir istatistik kurumlarından kaynaklandırmadıkça bu birşey ifade etmez.

Doğru yayıncıyı seçmek için kitle dışında bakmanız gereken rakamlar şöyledir;

CTR (Click-Through Rate)

Tıklanma oranı anlamına gelen bu terimi kullanarak yayıncının aldığı son beş reklam kampanyasının ortalama CTR değerleri alınır.

Tıklanma oranı’nın nasıl hesaplanacağına kitabın başına yer vermiştik. Son beş kampanyanın ortalaması bu yayıncıyı reklamlarınızda kullanırsanız hedeflerinize ne kadar sürede ulaşacağınız ile ilgili kesin olmamakla beraber tatmin edici bilgi verecektir. Dikkatli olmanız gereken diğer bilgiler aşağıda sırasıyla anlatılmaktadır. 

Formül

  • Kampanya CTR = %0,1
  • Kampanya CTR = %0,3
  • Kampanya CTR = %0,2
  • Kampanya CTR = %0,5
  • Kampanya CTR = %0,1

Ortalama = %0,24

Pageview (Sayfa Gösterimi)

Bir yayıncının hitap ettiği kitlenin içeride kaç sayfa gösterimi ürettiği insanların söz konusu yayıncı olan web sitesi veya uygulamaya olan bağlılıklarının göstergelerinden biridir. Fakat bu değer Tekil Ziyaretçi değeri ile ayrı düşünülemez. Zira çok az insan bir yayıncı için çok fazla sayfa gösterimi üretebilir.

Bu rakamların organik olması önemlidir. Bu rakamların fazla yüksek olduğu yayıncıları detaylı incelemenizi öneriyorum. Çünkü bu rakamlar yayıncı tarafından çeşitli hilelerle arttırılabilir.

Unique Visitors (Tekil Ziyaretçi)

Tekil Ziyaretçi kavramı web sitesinin aylık , haftalık veya günlük dilimlerde kaç kişilik bir kitleye hitap ettiğini gösterir. Elbette bu ziyaretçilerin sayısı kadar yayıncı üzerinde ne kadar vakit geçirip bu vakitte ne kadar etkileşime girdikleri önemlidir.

Dikey bir web sitesinde Tekil Ziyaretçi ne kadar artarsa sitenin hedeflediğiniz kitleyi onikiden vurması o kadar zorlaşır. Türkçe olan ve 250.000’den fazla ziyaretçiye hitap eden web siteleri geniş kitle kategorisine alınabilir ki bu da reklam fiyatlarının düşmesi sonucunu doğurur. Çünkü o web sitesi veya uygulama artık yalnızca sizin istediğiniz özel kitleyi elinde barındırmıyordur. 

Time Spent (Sitede Geçirilen Ortalama Süre)

Daha önce bahsettiğimiz veriler yayıncının hitap ettiği kitlenin hacmi ile ilgiliydi. Sitede Geçirilen Ortalama Süre ise yayıncının kitlesinin yayıncı üzerinde bir günde ne kadar vakit harcadığıdır. Tamamen reklam hedeflerinize bağlı olarak bu konuda güçlü yayıncılarla çalışmak isteyebilirsiniz. Reklamlarınızı hedef kitleye daha uzun süreler gösterebileceğiniz anlamına gelir.

Bu rakamların organik olması önemlidir. Bu rakamların fazla yüksek olduğu yayıncıları detaylı incelemenizi öneriyorum. Çünkü bu rakamlar yayıncı tarafından çeşitli hilelerle arttırılabilir.

Returning Visitor (Geri Gelen Ziyaretçi)

Bir web sitesinin çok fazla ziyaretçisi olabilir. Fakat ziyaretçinin yayıncıya olan sadakatini ölçmenin yollarından biri de Geri Gelen Ziyaretçi değerleridir. Bir yayıncı sadece yönlendirilen trafikle (arama motorlarından veya yaptığı reklamlardan) çok fazla ziyaretçi elde edebilir. Fakat önemli olan bu ziyaretçileri ne kadar sitede tutabildiğidir.  

Alexa Değerleri

Bir yayıncıyı seçeken belirleyici olmamakla birlikte fikir edinebileceğiniz mecralardan biri de Alexa’dır. Alexa üzerinden istediğiniz web sitesi ile ilgili çeşitli istatistiklere bakabilirsiniz. Baktığınız yayıncı ne kadar büyükse Alexa o kadar fazla istatistik sağlayacaktır.

Alexa sıralaması çok kolay manipüle edilebileceğinden kararlarınızı asla Alexa verileriyle almayın fakat bir bilgi olması açısından mutlaka tercih yapmadan önce göz atın derim.

Örnek adres : http://www.alexa.com/siteinfo/comtalks.com

Birlikte çalışma için doğru yayıncıların nasıl seçileceği ile ilgili bazı temel bilgileri verdikten sonra sözü yapacağınız reklam kampanyasına getireceğim. Sonuçta yayıncılarımızı seçtik, artık bu yayıncılarda yayınlamak üzere sağlıklı kampanya görsellerine ihtiyacımız var değil mi? Gelin şimdi kampanya görselleri ile ilgili bazı temel gereksinimler ve teknik detaylardan söz edelim.

Bu bölümde ne öğrendik?

Bu bölümde internet reklamcılığının bel kemiği, markamızın tanıtımı için ihtiyacımız olan kitleyi ellerinde bulunduran yayıncılardan ve yayın kanallarından söz ettik. 

Bir yayıncıyı değerlendirirken dikkat etmemiz gereken hususları öğrendik ve her trafiğin markamıza faydalı olmayacağını farketmiş olduk.

Bir önceki bölümde sözünü ettiğimiz strateji planımıza uygun yayıncıların bir listesini yapmayı ve bütçe planımızda hepsini önceliklendirerek satınalma yapacağız ve sonrasnda ölçümleme işin içerisine girecek. Sonraki bölümler size bu konularda da bilgilendirecek.