Yıl oldu 2014 nerede uçan arabalar derken teknoloji konusunda hayalleri gerçeğe dönüştürecek projeler üzerinde çalışmalar sürüyor.

Metaio isimli alman firması geliştirdiği arayüzle vücut ısınız üzerinden dokunduğunuz alana etkileşimli ekran özelliği kazandıran projesi ile dikkat çekiyor. Thermal Touch ile hep hayalini kurduğumuz dış dünya ile iç içe dijital alanlar artıtılmış gerçeklik ile hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

thermaltouch-interface

Termal kamera, ışık kamerası ve tabletten oluşan prototip kullanıcıların fiziksel dünyadaki yüzeyler ve objelerle, artırılmış gerçeklik yardımıyla dijital anlamda etkileşim kurmalarını sağlıyor. Dokunduğumuz yüzeylerde bıraktığımız vücut ısısı termal kamera ile tespit edilerek yüzeyin etkileşimli ekrana dönüşebilmesini sağlıyor.

Thermal_Touch_01

Firmanın CEO’su ve kurucu ortağı Dr. Thomas Alt son iki yıldır piyasada olan cihazlar arasında özellikle kafaya takılan ya da giyilen cihazlarla ne kadar etkileşim halindeyiz sorusunun tam çözüme kavuşmadığını dile getiriyor. Metaio’ya göre bu teknoloji ile giyilebilir ürünler kullanıcılar için daha kullanışlı hala gelecek. Thermal Touch işte bu noktada soruların cevap olabileceği teknolojiyi ve kolaylığı vadediyor.

thermal-touch-web-link

Kamerayı akıllı cihazla eşleştirdiğinizde dokunduğunuz nesnenin bilgisini cihazınızda görebiliyor ve nesneye dokunarak bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

Bir dergide beğendiğiniz ürüne dokunarak ürünün dijital bilgilerine ulaşıp satın alabilme fikri artık hiç uzak görünmüyor.

Firma ürünün kamuoyunun kullanımına beş yıl gibi bir süre sonra açılacağını öngörüyor.

Videoyu izleyerek Thermal Touch ile neler yapabileceğinizi daha iyi kafanızda canlandırabilirsiniz.