Kadınların e- ticarete katılımını arttırmak için neler yapacağınızı biliyor musunuz?

 

Krizde perakendecilerin tek hedefi kadınlar olduğu bir gerçek! Çünkü kadınlar ne olursa olsun, erkeklerden çok daha fazla tüketen taraftalar. ABD Ulusal Perakende Federasyonu, önümüzdeki 10 yıl içerisinde perakende müşterilerinin %70’inin kadın olacağını tahmin ediyor. En önemlisi alışveriş kararlarının %80’inini kadınlar veriyor.

Bu rakamlara bakılırsa, cüzdanları yönetenler değişti! Cüzdanları yönetenler artık kadınlarsa, en önemli sorunun cevabını aramaya başlayalım.

Kadınlar Ne İster?

 

alisveris-yapan-kadin

Media Cat kitaplarından çıkan Kadınlar Ne ister? kitabına göre bakalım biz neler istiyormuşuz…

 

1)      Kontrol

Biz kadınlar her zaman kontrolcüyüzdür. Bu yüzden her zaman kontrolü elimizde bulundurmak için daha fazla bilgi istiyoruz!

 

 

2)      Uyum ve Aşk / İlişki

 

Kadınlara yönelik anne- çocuk, yemek, moda-trend bloggerları ile iletişimde olmak çok önemli. Son dönemde kadınların bilgi alabilmek için en fazla takip ettikleri içerikler bloggerlar olmaya başladığını görüyoruz.

 

Örneğin; Banner reklam ve Google Adwords dışında, popüler kadın blog yazarlarıyla küçük yarışmalar düzenleyerek aranızdaki ilişkiyi kuvvetlendirebilirsiniz.

 

3)      Eğlence/ Zevk

 

Kadınlar eğlenmeyi  sever, çoğu şeyi zevk almak ve eğlenmek için yaparlar. Alışveriş konusunda da böyle.

 

Kadınları eğlendirmenin bir yolu da, kurumsal blogunuz aracılığıyla trendler ve ürünler hakkında daha çok bilgi vermektir. Örneğin;  herhangi bir celebrityinin hangi çantayı nasıl bir elbise ile kombinleyebildiğini anlatan moda-trend içeriği , kullanıcının alışverişe olan eğilimini arttıracaktır.

 

4)      Saygı

İşlerini kolaylaştırarak saygılarını kazanın!

Her e-ticaret sitesinde karşımıza çıkan adımlar bellidir.  Üyelik, satın alma süreçlerinden herkes gibi biz de sıkılıyoruz. Bu süreçleri elinizden geldiğince sadeleştirin. Tasarımlarda kullanılacak butonların yerini, boyutlarını ve renklerini bayanların anlayacağı ve ilgisini çekeceği şekilde seçin!

 

5)      Sosyal Sorumluluk Projeleri Geliştirin!

Kadınlar kaç yaşında olursa olsunlar, çocuklara yönelik olarak yapılan bağışlara katılmaktan mutluluk duyarlar. Örneğin; 100TL üzeri ve alışverişlerde Çocuk Esirgeme Kurumu’na 5 TL yapılacak bir bağış onları yüksek oranda etkileyecektir. Bununla birlikte, kendi adına bağış yapıldığını belirten bir mail ile karşılaştığında güven, anlam ve mutluluk teşkil edecektir.