Bir süredir üzerinde düşündüğüm Java for Good isimli konsepti nihayet hayata geçirme şansı buldum. Crossover olarak 40 kişilik bir grupla, en az 10 yıl Java deneyimi olan kıdemli yazılım geliştiriciyle bir araya gelecek ve Türkiye’nin karşı karşıya olduğu ciddi sosyal sorunlara çözümler arayacağız. Üzerinde çalışmak üzere belirlediğimiz başlıklar şöyle:

  • Göçmenlik
  • Küresel Isınma
  • Hayvan Hakları

Katılımcılarımız takımlar halinde değil bireysel olarak proje geliştirecekler, bu bir web veya mobil uygulama olabilir. Etkinlik günü rahatsız olmamaları için konferans-konuşmacı düzeni yerine herkesin hands-on katkı sağlayacağı bir ortam kurguladık. Yemeklerin dahi geliştiricilerimizi rahatsız etmeden bir açık büfede gün içerisinde sürekli yenilenmesini planladık.

Elbette 12 saat sürecek bir hackathon’da bu sorunları ortadan kaldıramayız ama belki bir başlangıç yapabiliriz. Sürecin devamlılığı için üretilecek tüm projeleri açık kaynak olarak STK’lar, devlet otoritesi ve ilgili bireylerle paylaşacağız.

Hayalini kurduğum bu konseptin gerçekleşmesi için desteklerini esirgemeyen Türk Kızılayı, HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu), Oracle ve ActiveBuilder‘a teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu vizyonu bizimle paylaşmaları benim için çok önemliydi.

10 Aralık’ta İstanbul Taksim’de yapacağımız bu etkinliğin başarısı bizi yerel ve global ortaklarımızla projeyi Romanya, Rusya ve Polonya’ya taşımaya motive edecek.

Hala aktif olarak katılım başvuruları almaktayız, ilgilenen adaylar başvurularını şu adresten gerçekleştirebilir. http://www.javaforgood.com

javaforgood-kucuk